Hrobka ve tvaru želvy byla objevena v Číně a více než 800...

Hrobka ve tvaru želvy byla objevena v Číně a více než 800 let stará

1465

Skupina čínských archeologů odhalila vzácnou hrobku ve tvaru želvy. Domnívají se, že hrobka je stará 800 let a je dobře zachovalá, protože obsahuje nejspíše to, co v ní bylo před několika generacemi zanecháno.

Hrobka byla objevena náhodně jedním z obyvatel rezidence Shangzhuang v provinci Shanxi, když opravoval základy svého domu.

Vědci se domnívají, že hrobka patří do dynastie Jin (kolem roku 1115 až 1234 n.l.) měří 4 metry na výšku a obsahuje osmiúhelníkovou pohřební komoru. Z hlavní místnosti vedou prostupy do postranních komor, které jsou umístěny na sever, severozápad, severovýchod, jihozápad a jihovýchod.

Design ve tvaru hexagonu a postranní komory dávají celému komplexu v půdorysu tvar želvy.

Uvnitř komory se nachází 21 kreseb na stěnách, kde vždy tři se nacházejí na jedné ze stěn. Archeologové navrhují, že by mohlo o kultovní symboly odkazující na lidové příběhy dávné minulosti.

Archeologové vyzkoumali, že hrobka byla využívána několika generacemi. Archeologové hrobku stále studují, aby zjistili více informací. Je tu ještě hodně věcí, které stojí za pozornost ve snaze zjistit více o dynastii Jin.

Nález této hrobky napovídá, že by v dané oblasti mohlo být více takových míst – více podobných pohřebišť. Více vykopávek by mohlo přinést více archaických nálezů. I když je otázkou, zda a kdy bude něco podobného objevenou. Většinou jde totiž o náhodu, stejně tak jako v případě želví hrobky.


Sueneé: Vždy když naši současní archeologové objeví něco takového, kladu si otázku, zda kopat či nechat být, a nebo když už tak se jen dívat a nechat být. Ti lidé se tam nechali pohřbít s myšlenkou klidného odpočinu na věčnosti. Současní archeologové jsou vlastně velmi precizní vykradači hrobek. 🙂

Hexagon a květ života

Hexagon a květ života

Více než-li morální kontext, je na článku zajímavý samotný objev. Jde bezesporu o (prozatím) unikátní případ, kdy byla objevena nějaká uměle vytvořená prostora, která má tvar hexagonu. Opět bychom si měli položit otázku ohledně účelu. Zda skutečně šlo od počátku jen o extravagantní hrobku, a nebo zda stavba sama o sobě měla jiný účel, který se v čase vytratil. Následně prostor posloužil jako poslední útočiště – snadné pohřebiště.

Jde o stejný problém jako na mnoha místech v Egyptě.

Z popisu čínského nálezu je patrné, že archeologové se opět přiklánějí k zaběhlým frázím: „sloužilo k náboženským účelům“. Z mystického hlediska hexagon v sobě ukrývá Květ života, takže můžeme spekulovat, zda dávní stavitelé spíše operovali s posvátnou geometrií a s tím spojenými silami.

Zdroj: suenee.cz

loading...