Německý ministr zahraničí: USA ztratily svůj status světového lídra!

Německý ministr zahraničí: USA ztratily svůj status světového lídra!

715

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel zkritizoval administrativu prezidenta USA Donalda Trumpa a řekl, že Spojené státy ztratily status vedoucí síly v západním světě, napsal časopis Der Spiegel.

 Ještě do minulého týdne ubezpečovali západní politici svoji věrnost zaoceánskému hegemonu coby světovému lídru a transatlantické solidaritě. Stačil jeden summit G7 a znějí kacířská slova.
V debatě u kulatého stolu o uprchlících a migraci německý ministr zahraničí poukázal na „neschopnost Spojených států jako hlavní síly“ v západním „společenství hodnot“, a vyzval postavit se proti politice Bílého domu. Podle něj nynější izolacionalistická politika Washingtonu má negativní dopad na situaci ve světě.
Gabriel zdůraznil, že s příchodem Trump se rovnováha sil na mezinárodní scéně změnila.„Západ se stal o něco menší,“ řekl. Ministr také kritizoval postoj nové administrativy v otázkách migrace a boje proti změně klimatu. Podle jeho názoru, že iniciativa Bílého domu v této oblasti jen zhoršila stávající problémy.
Předtím německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že se Evropa již nemůže spoléhat na ostatní, a země EU by měly „vzít svůj osud do vlastních rukou“. Německá média dala prohlášení Merkelové do souvislosti s neuspokojivými výsledky jednání mezi německou a americkou delegací na summitu G7 v Itálii a nadcházejícím Brexitem.
loading...