Americký tisk: Nejmodernější americká letadlová loď je nebojeschopná

Americký tisk: Nejmodernější americká letadlová loď je nebojeschopná

949

Nejnovější a nejdražší v historii americká letadlová loď Gerald R. Ford se ukázala být nebojeschopná.

Není to tak dávno, kdy byla loď „s velkou pompou“ předána americkému námořnictvu a byla vychválena prezidentem USA Donaldem Trumpem.

Za dva týdny vyšlo najevo, že letadlová loď Gerald R. Ford není schopna plnit základní funkci – přijímat a odesílat stíhačky, uvedla RIA Novosti s odkazem na zprávu agentury Bloomberg, opírající se o dokumenty US Navy.

Podle dokumentů, protože je třeba vyřešit technické problémů se záchytným zařízením (systém umožňuje přijímat letadla při přistání) zvýšila se cena z 301 milionů na 961 milionů dolarů.

Na začátku června převzalo americké námořnictvo nejnovější letadlovou loď Gerald R. Ford, která stála 13 miliard dolarů a je považována za nejdražší válečnou loď na světě. Zároveň podle Pentagonu bude loď bude připravena k plnému provozu teprve v roce 2020. Mezitím loď musí provést několik výjezdů do moře pro prověžení bojových a inženýrských sítí.

Nejedná se o první problém s americkými nejnovějšími válečnými loděmi. Loni na podzim, hned po výjezdu z doku se porouchal high-tech neviditelný torpédoborec USS Zumwalt.

Ake tato porucha nebyla jediným problémem Zumwaltu. Loď se ukázala být příliš nákladná pro vojenské operace, dokonce i na standardy americké armády. Například jeden výstřel z unikátního děla, kterým je torpédoborec vybaven, je rozpočtován na 800 tisíc dolarů, přičemž samotná loď stála 4,4 miliardy dolarů.
loading...