Kdo řídí Merkelovou a Macrona?

Kdo řídí Merkelovou a Macrona?

1414

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) vyzvala ke vzniku postu euroministra financí a společného rozpočtu eurozóny, ale ekonomickou reformu eurozóny již sliboval Emmanuel Macron v předvolebních slibech.

Macron během volební kampaně volal po hlubokých reformách Evropské unie. Hodně z toho zní povědomě, protože už i bývalý francouzský prezident François Hollande o reformách mluvil. Konkrétně Macron chce společný rozpočet schválený evropským parlamentem a unijními ministry hospodářství a financí .

Myšlenkou je, že rozpočet by byl asymetrický, pro jednotlivé země eurozóny velmi relevantní a ekonomické šoky by mohly být zmírněny. To by mohlo být dosaženo prostřednictvím investic do krizových míst nebo jak požaduje nový francouzský prezident společně  do nezaměstnanosti v EU.

„Samozřejmě můžeme přemýšlet o společném ministru financí, pokud to bude užitečné,“ řekla Merkelová na Dni německého průmyslu v Berlíně.

„Bylo by  důležité, aby rizika, rozhodování a závazky byly soustředěny v jedněch rukou. Rizika by neměla být řešena místně. Takhle se může velmi dobře řešit eurorozpočet, když je jasné, že to opravdu posílí strukturu a učiní se smysluplné věci,“ pokračovala Merkelová.

Vzhledem k tomu, že ekonomická síla 19 členských zemí měnové unie se velmi liší, tak by se to dalo „velmi dobře řešit ekonomickou vládu“. Potom by se mohly vytvářet pracovní místa jak budou potřeba,“ vysvětluje koncept Angela Merkelová.

Angela Merkelová plánuje předložit Macronovy plány  ekonomické reformy EU. Německá spolková vláda chce prezentovat společně s francouzským prezidentem Emmanuelem  Macronem plán reformy pro eurozónu. Evropská komise již předložila návrhy.

Podporu plánů na ekonomickou reformu dostala Merkelová i od prezidenta BDI (Svaz německého průmyslu) Dietera Kempfa. „Reformy budou znamenat samostatný rozpočet pro eurozónu, euroministra financí, dohled nad  Evropským měnovým fondem, pokud bude vše navrženo správně.  Tak by se dalo bojovat proti nerovnováze a pravděpodobně i předejít i krizím.“

loading...