NI: Rusko a Čína mohou zničit i tu nejnovější letadlovou loď USA!

NI: Rusko a Čína mohou zničit i tu nejnovější letadlovou loď USA!

915

Letadlové lodě jsou jedním ze symbolů síly americké armády, ale tváří v tvář vážnějšímu soupeři než jsou armády zemí třetího světa, mohou být velmi drahými „plovoucími cíly,“ uvedl The National Interest.

Nedávno americké námořnictvo převzalo do výzbroje nejdražší letadlovou loď na světě v hodnotě 13 miliard dolarů a časopis si klade otázku, zda ji mohou země jako Rusko a Čína zničit. Vychází mu temný závěr, že zřejmě ano.

Kvůli operacím proti pobřežním cílům se letadlová loď bude muset přiblížit dost blízko, neboť operační dosah stíhaček F-35C bez doplňování paliva ve vzduchu je asi 1100 km. Přiblížit se ke břehům nepřítele na tuto vzdálenost znamená, že se loď ocitne v ohrožení, upozoňuje komentátor NI Sabastian Roblin.

Například čínská protilodní balistická raketa DF-21D má dosah asi 1450 km a možnost manévrování za letu, což zaručuje vysokou přesnost zásahu. Podle některých odhadů úder jedné této rakety je schopen zničit letadlovou loď, zdůrazňuje autor.

Velkým nebezpečím pro letadlové lodě jsou ponorky – i během druhé světové války bylo na jejich  konto potopeno několik lodí této třídy. Hrozbu představují nejen jaderné ponorky, schopné zůstat pod vodou celé měsíce, ale relativně malé dieselové ponorky, zvláště vybavené vzdušněenergetickou elektrárnou. Zejména švédský typ ponorky „Gotland“, i přes relativně nízkou rychlost při cvičeních NATO ukázal, že se může bez problémů pohybovat poblíž letadlové lodě a „potopit“ ji, připomíná Roblin.

Jiné ponorky, například ruské ponorky projektu 949, nemusí riskovat a přiblížit se k letadlové lodi a jejímu doprovodu – jsou schopné zaútočit na cíl řízenými střelami P-700 „Granit“ přímo z vody ze vzdálenosti asi 600 kilometrů. V tomto případě se pokrok nezastavil, a tyto zbraně jako ruská nadzvuková raketa „Zirkon“, budou pro letadlové lodě ještě nebezpečnější, uvedl autor.

Samozřejmě, že při absenci reálné zkušenosti s těmito zbraněmi nemůžeme říci, zda budou účinné v bojové situaci, poznamenal Roblin. Nicméně zlepšení raket a ponorek zpochybňuje možnost letadlových lodí zůstat v bezpečí během bojových operací proti nepříteli se srovnatelnou technologickou úrovní, uzavřel The National Interest.

loading...