Putin: USA podporovaly teroristy v Čečensku

Putin: USA podporovaly teroristy v Čečensku

899

Prezident Vladimir Putin řekl, že USA podporovaly teroristy v Čečensku. Podle ruského vůdce diskutoval o situaci s bývalým americkým prezidentem Georgem W. Bushem.

V pondělí začalo USA začalo promítání dokumentárního filmu Olivera Stouna „Rozhovor s Putinem.“ Film byl vysílán kabelovým kanálem Showtime. Mimochodem je pozoruhodné jak si média (i v Česku si vybírají jen určité pasáže – např. Putinovo přiznání, že chtěl vstoupit do KGB, ale jiné opomíjí, „nehodící se“ filtrují a tvrdí, jako ČTK, že jde jen o „polidšťování“ ruského vůdce. Proto se Prvnizpravy.cz snaží tyto informačně vylámané zuby českého mainstreamu trochu napravit)

Podle Putina po zhoršení situace v Čečensku Rusko doufalo v podporu Spojených států, ale „místo toho jsme viděli, že americké zpravodajské agentury jen podporují teroristy“.

„A já vám nyní řeknu, podle mého názoru, důležitou věc: u nás se vytvořil absolutně pevný názor, že naši američtí partneři slovně mluví o podpoře Ruska, hovoří o ochotě ke spolupráci, včetně boje proti terorismu, a ve skutečnosti pomomocí těchto teroristům rozvracejí vnitropolitickou situaci v Rusku,“ poznamenal Putin v rozhovoru.

Podle ruského prezidenta teroristy v Čečensku podporovala Amerika politicky i finančně.

„Pokud budeme mluvit o politické podpoře, není zapotřebí žádný důkaz. To se děje veřejně, otevřeně. A pokud jde o operativní finanční podporu – máme takové důkazy, a navíc jsme některé z nich se dokonce předložili americkým kolegům,“ vysvětlil Putin.

Poznamenal také, že jednal o situaci s tehdejším americkým prezidentem Georgem W. Bushem mladším. Ruský vůdce mu uvedl jména amerických spolupracovníků tajných služeb, kteří působili na Kavkaze. „Reakce amerického prezidenta byla velice korektní, velmi negativní. Řekl: Já se s tím vyrovnám,“ uvedl Vladimir Putin.

Teroristé pod rouškou opozice

Podle Putina obdržela Moskva dopis od CIA, v němž si americká zpravodajská agentura nárokovala právo udržovat „vztahy se všemi členy opozice“ (představme si dopis FSB do Washingtonu – pozn. red.)

„Bylo jasné, že to není jen o opozičních silách, ale hovoříme o teroristických strukturách a organizacích. Ale přesto je představovali ve podobě jakési normální opozice,“ zdůraznil ruský prezident.

Vznik „Al-Káidy“

V rozhovoru se Stonem ruský vůdce řekl, že „Al-Káida“ je výsledkem práce Washingtonu.

„Začalo to ještě v dobách sovětské války v Afghánistánu, když americké zpravodajské agentury podporovaly různé směry islámského fundamentalismu v boji proti sovětským vojskům v Afghánistánu, Američané sami dali vyrůst „Al-Káidě“ a bin Ládinovi,“ řekl Putin.

Podle něj se ale poté teroristé vymkli z pod kontroly Washingtonu. „A to tak vždycky dopadá. A naši partneři ve Spojených státech to museli vědět. Vědět. Je to jejich vina,“ zdůraznila hlava ruského státu.

Rovné vztahy

Když hovořil o spolupráci mezi Moskvou a Washingtonem, Putin uvedl, že Američané by měli stavět na rovnoprávných vztazích s Ruskem. Přičemž přirovnal vojenské výdaje obou zemí.

„My jsme v posledním roce v dolarovém ekvivalentu na obranu vynaložili 40 miliard dolarů, zatímco USA – 460 miliard. Tedy 10krát více. A v roce 2016 podle projektů to bylo více, než 600 miliard dolarů. To jsou samozřejmě šokující hodnoty. Je to více, než utrácejí dohromady všechny země světa na tento účel,“ konstatoval Putin.

Prezident rovněž řekl, že nepřátele Ruska by měl děsit nikoliv jaderný arzenál země.

„Základem v Rusku jsou jeho lidé se svým uvědoměním, jejich vnitřním stavem. Tento národ nemůže existovat mimo svoji svrchovanost, státnost, a tomto pochopení, ne na hrozbě jaderné odvety, musí všichni naši západní partneři nastavit budování dlouhodobých rovných vztazích s Ruskem,“  zdůraznil Putin a dodal, že v takovém případě nebude Washington potřebovat takové masivní výdaje na obranu.

Během rozhovoru Oliver Stone vyslovil předpoklad, že Spojené státy mají v úmyslu zničit ruskou ekonomiku a dosáhnout změny vedení země, aby nakonec převzaly její jaderný arzenál. Putin takovou možnost připustil.

„Pokud ano, myslím, že to je politicky špatně právě proto, že tento pohled na vztahy s Ruskem není cílený do budoucnosti. Lidé, kteří takto si myslí, se nedívají alespoň na budoucích 25-50 let. Ale pokud by k tomu přihlédli, pak by jistě budovali vztahy s Ruskem jinak a nepokoušeli se změnit Rusko na svého vazala,“ prohlásil ruský vůdce.

loading...