VIDEO: Televize RT uvedla, jak iráčtí vojáci zabíjejí podezřelé

VIDEO: Televize RT uvedla, jak iráčtí vojáci zabíjejí podezřelé

647

Vojáci irácké armády nejen ponižují a mučí obyvatele osvobozeného od Islámského státu území, ale zabíjejí ty, kteří podle jejich názoru mohou být spojeni s džihádisty, oznámila televize RT.

Televize uveřejnila nahrávku, na které je vidět, jak příslušníci elitní Divize rychlé reakce nejdříve bijí a mučí podezřelého a pak ho popravují.

Video a fotografie získala televize od fotografa Ali Arkadyho, který po dlouhou dobu působil na přední linii během operace na osvobození Mosulu. Ve svém prvním materiálu Arkady vyprávěl příběh o hrdinském boji iráckých vojáků s IS a vyjadřoval k nim svou úctu. Po nějaké době si získal od vojáků důvěru a ti mu dovolili účastnit se výslechů.

„Každý den jsme pracovali spolu. Spali jsme pod jednou střechou. Strávil jsem s nimi delší čas než s vlastní rodinou. Měl jsem je za hrdiny. Musíte být velmi statečný, abyste mohl bojovat na přední linii. Pak jsem ale viděl i odvrácenou stránku: mučení, znásilňování a vraždy. Nejdříve nechtěli, abych to natáčel, ale pak mi to dovolili,“ řekl Ali Arkady.

S každým dnem v Divizi rychlé reakce musel sledovat čím dál tím větší krutost. Fotograf považuje za svou povinnost sdělit příběh o odvrácené stránce války s IS, byť si uvědomoval, že publikace podobných materiálů může způsobit smrtelné nebezpečí jemu a jeho rodině.„Má rodina dostala hodně výhrůžek ze strany Divize rychlé reakce obzvláště od kapitána Omara Nazara. Ten napsal mému otci na Facebook, že přijdou v noci a zabijí mou rodinu. Mě kontaktovat nedokázali, protože se skrývám. Samozřejmě ale chápu, že můj život je v ohrožení,“ uzavřel Arkady.
loading...