Další zbabělá, nepochopitelná a krutá vražda. Kdo za to může?

Další zbabělá, nepochopitelná a krutá vražda. Kdo za to může?

1155

Rakouská média odkrývají pozadí brutální vraždy dvou seniorů, ze které byl obviněn čtyřiapadesátiletý tuniský migrant Mohamed H. Vrah sprovodil ze světa postarší pár kvůli tomu, že se chtěl pomstít Svobodným (FPÖ).

Vražda se odehrála minulý pátek a vzbudila po celé zemi značné pobouření. Tuniský muslim se totiž zaměřil na naprosto bezbranné oběti, které se mu nebyly schopny bránit. Vnikl do jejich domu a tam rozpoutal skutečné peklo. Pětaosmdesátiletou ženu nejprve škrtil páskem a poté ji zavraždil nožem. To samé udělal i s jejím neméně bezmocným, o dva roky starším manželem. S sebou si také přinesl benzín, kterým polil celý dům a vše zapálil.

Následné vyšetřování ukázalo, že muž byl příznivcem Islámského státu. Včera to na tiskové konference připustil ministr vnitra Wolfgang Sobotka, který dodal, že pachatel jednal s největší pravděpodobností na vlastní pěst. Další podrobnosti z vyšetřování ministr prozradit nechtěl. Nicméně je již zřejmé, že vedle radikalizace a problémů integrovat se do rakouské společnosti Tunisan „k smrti“ nenáviděl rakouské Svobodné.

Před pěti lety byl jedním z místních úředníků, členem FPÖ, obviněn z týrání zvířat a stranu dlouhodobě obviňoval ze všech svých selhání a neúspěchů. Ať už se jednalo o propouštění z práce, či snížení minimálního příjmu. Rozhodl se tedy Svobodným pomstít právě vraždou bezbranného seniorského páru. Ten si vybral proto, že jejich syn byl členem Svobodných a pohyboval se v blízkosti vlivného člena strany Manfreda Haimbuchnera.

Jak uvádí deník Kronen Zeitung, zpravodajské služby neměly informace, že by chtěl Mohamed H. například odjet bojovat za Islámský stát. K jeho radikalizaci tak patrně došlo při cestách do rodného Tunisu, kde chtěl začít pracovat jako tesař. Vrah byl rovněž velmi aktivní na sociálních sítích, což je pro vyšetřovatele další z možných stop. Před dvěma lety byly podezřelé aktivity Mohameda H. posuzovány zvláštním oddělením ministerstva vnitra. Úředníci však došli k závěru, že muž nepředstavuje bezprostřední nebezpečí.

Případ tuniského vraha ukazuje, že k radikalizaci muslimských přistěhovalců může dojít i po velmi dlouhé době. Tunisan žil totiž v Rakousku již od roku 1989. Ale ani tak dlouhá době nestačila, aby se ve své nové zemi dokázal integrovat. „Pro mě osobně je skutečně těžké pochopit, že se takového zvěrstva, inspirovaného ISIS, dopustil muž, kterého jsme přijali do naší společnosti před tak dlouhou dobou,“ cituje deník hejtmana Horních Rakous Thomase Stelzera z ÖVP.

Zdroj: eportal.parlamentnilisty.cz

loading...