Existuje život na jednom z měsíců Saturnu ?

Existuje život na jednom z měsíců Saturnu ?

1201

Na podzim roku 2016 se kosmická sonda NASA s názvem Cassini, která zkoumá planetu Saturn již od roku 2004, dostala velmi blízko planetce Enceladus, která je jedním z 62 známých měsíců Saturna.

„Enceladus je svět, který může poskytnout vhodné životní prostředí pro život, jak ho známe, „říká vědec programu Cassini Curt Niebur.

Sonda odebrala vzorky z ledového jezera, nacházejícího se blízko jižního pólu planetky Enceladus. NASA stále analyzuje data z říjnového průletu. Vědci doufají, že se dozví informace o rovnováze pH a molekulárním složení vody. Sonda ukončí svou misi na konci letošního roku, když dojde k vyčerpání pohonných hmot. Do té doby sonda prozkoumá ještě několik Saturnových měsíců.

Vědci z NASA si kladou otázku, zda je možný život na některém ze Saturnových měsíců.

Planetka Enceladus je šestým největším Saturnovým měsícem. Sonda Cassini prokázala, že Enceladus je zdrojem obrovských gejzírů neutrálního vody bohatého plynu a ledových zrn, kterých vymrští až 300 kg za sekundu. To dělá Enceladus druhým nejaktivnějším objektem naší sluneční soustavy (mimo samotné Slunce), hned po Jupiterově měsíci Io, který vyprodukuje za sekundu až 1 tunu materiálu bohatého na síru.

Měření gravitace ukázala, že pod ledovcovou kůrou Enceladus existuje alespoň lokální a možná i globální oceán. Některé z vymrštěných zrn jsou bohaté na sodnou sůl, což naznačuje přítomnost slaného oceánu. Některé z nich jsou bohaté na křemičitany a analýza ukazuje, že tyto látky vznikly v blízkosti hydrotermálních větracích otvorů při teplotách nad 90° C. To vyvolává zajímavé srovnání s podobnými hydrotermálními větracími otvory na Zemi, které mohli hrát významnou roli při vzniku života na naší planetě.

Pro vznik života, jak známe, jsou nutné čtyři klíčové složky a to:

  1. voda
  2. existence chemických prvků jako uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra
  3. zdroj tepla
  4. dostatek času na rozvoj života.

Planetární výzkum v naší sluneční soustavě naznačuje, že mohou tyto klíčové složky existovat i na jiných planetkách a detaily z kosmické sondy Cassini činí z Enceladus jednoho z favoritů na možný život.

ZDROJ : Magazine Discover 

loading...