Vědci objevili záhadné rádiové signály pocházející od hvězdy vzdálené pouhých 11 světelných...

Vědci objevili záhadné rádiové signály pocházející od hvězdy vzdálené pouhých 11 světelných let

1172

Signály zachytil velký rádiový teleskop v Portoriku. Vědci zdůraznili, že „podivné“ rádiové signály proběhly v „téměř pravidelných“ intervalech. Zdá se, že tajemné signály pocházejí z Ross 128, málo prozkoumané červené trpasličí hvězdy, o které není známo, že by ji obklopovaly planety.

Co mohlo vyvolat tyto pravidelné signály ?

Profesor Abel Méndez, astrobiolog z univerzity v Portoriku, uvedl, že je nepravděpodobné, že by signály byly vyslány mimozemskou inteligencí, ale dodal, že tuto možnost ještě nelze plně vyloučit. Signály mohou také způsobit výbuchy energie z povrchu hvězdy. Takové výbuchy mohou cestovat rychlostí světla a vysílat silné rádiové signály, které jsou schopné narušit satelity a komunikace na Zemi.

Dodal také, že signály také mohou pocházet z družice obíhajícího na oběžné dráze, která mohla stínit teleskopu. „Zorné pole teleskopu je dost široké, takže existuje možnost, že signály nebyly způsobeny hvězdou, ale jiným objektem v zorném poli,“ uvedl Méndez a dodal, že „jsme zaznamenali některé komunikační satelity vysílají na podobných frekvencích. „ Na osobním blogu, kde oznámil existenci těchto podivných rádiových signálů , profesor Méndez píše: „ještě jsme nikdy neviděli družice, které vydávají takové signály“ a poznamenal, že signály jsou „velmi zvláštní“. Profesor Méndez slyšel signály v desetiminutovém intervalu a napsal, že jsou „unikátní pouze pro Ross 128, protože pozorování dalších blízkých hvězd nezaznamenalo nic podobného „.

Vědci nyní plánují intenzivní pozorování hvězdy Rossi 128 včetně jejího blízkého okolí. „Úspěchem bude, když se opět signál objeví „ na místě, kde je hvězda, a ne v okolních směrech, řekl profesor Méndez.

„Pokud se nám však signál znovu neobjeví, tajemno kolem Rossi 128 se ještě prohloubí.“

Krátká historie SETI – nezávislého institutu pro hledání mimozemské inteligence a její úspěchy :

  • SETI byl založen v roce 1984.
  • V roce 1992 potvrdila SETI první planetu mimo sluneční soustavu, téměř jistě však se jedná o neobydlený svět.
  • V roce 2009 je vypuštěna z floridské základny Cape Canaveral Air Force Station sonda Kepler Nasa, která v příštích letech objevuje stovky planet.
  • V roce 2014 byla nalezena první planeta podobná velikosti Země, ve správné vzdálenosti od mateřské hvězdy, planeta kde je pravděpodobně  i voda v kapalném stavu. Planeta byla nazvána Kepler 186f a nachází se v souhvězdí Labutě.

ZDROJ : Dailymail.co

loading...