Google vyhodil inženýra kvůli názoru na ženy, šéf společnosti kvůli tomu přerušil...

Google vyhodil inženýra kvůli názoru na ženy, šéf společnosti kvůli tomu přerušil dovolenou

933

San Francisco – Google propustil inženýra, který se domnívá, že ženy nejsou v technologických profesích zastoupeny stejnou měrou jako muži, jelikož pro tyto obory nejsou biologicky rovnocenně vybaveny. V amerických sdělovacích prostředcích se o případu hovoří jako o skandálu, hojně se o něm debatuje na sociálních sítích.

Společnost zprávu o propuštění Jamese Damorea nechala bez komentáře, její šéf Sundar Pichai ve vzkazu určeném zaměstnancům uvedl, že tento názor porušuje stanovy společnosti. Damore, který svou „teorii“ nechal kolovat minulý týden v interním vzkazu, své propuštění potvrdil.

Dnes již bývalý zaměstnanec společností Google ve vzkazu o 3000 slovech napsal, že „schopnosti mužů a žen se liší z velké části z biologických příčin a že právě tyto rozdíly vysvětlují, proč v technologických oborech a ve vedoucích pozicích nejsou ženy zastoupeny stejnou měrou jako muži“.

Šéf Googlu Pichai v dopise pro zaměstnance sice přiznává pracovníkům právo vyjádřit svůj názor, avšak říká také, že o velké části Damoreových názorů se dá diskutovat. „Některé pasáže odporují našim zásadám a názor o stereotypech daných pohlavím je na hraně,“ napsal Pichai. Upozornil také, že společnost ve svých stanovách nabádá zaměstnance, aby „vytvořili společenství prosté urážek, zastrašování, předsudků a diskriminace“. Pichai kvůli aféře přerušil rodinnou dovolenou a vrací se do práce.

O případu v Googlu se hovoří v době, kdy firmy v Silicon Valley čelí kritice za to, že nevytvářejí pro ženy stejné množství pracovních míst jako pro muže. V Googlu tvoří muži 69 procent zaměstnanců. Ve vedení firmy Facebook byly loni zastoupeny ženy 27 procenty.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...