Ostrov Lampedusa vítal uprchlíky s otevřenou náručí, se nyní hroutí pod tíhou...

Ostrov Lampedusa vítal uprchlíky s otevřenou náručí, se nyní hroutí pod tíhou krize

4582

Ostrov byl italským symbolem solidarity a zveřejněná videa v televizích ukazovala, jak místní žijí v harmonii s nově příchozími. Jenže o víkendu starosta Salvatore Martello naznačil, že souostroví už nápor uprchlíků nevydrží a hrozí zde kolaps. Lampedusa se nachází asi 176 kilometrů západně od Malty a je oblíbeným vstupním bodem do Evropské unie pro běžence ze severní Afriky.

Už v neděli Martello požadoval po vládě, aby uzavřela uprchlické centrum na ostrovech. Odkazuje na zdejší problémy v soužití s uprchlíky a tvrdí, že Itálie dlouhodobě ignoruje volání ostrovanů o pomoc s krizí. Migranti, kteří by měli být přijímáni na italské pevnině, zde dlouho zůstávají, na což není ostrov připraven.

Starosta tvrdí, že k němu chodí stížnosti od místních obyvatel, turistů i obchodníků, kteří se hroutí pod náporem hrozeb, krádeží a harašení. Za všechno prý může skupina 180 Tunisanů, na které je policie krátká i přes četné kamery ve městech.

Salvatore Martello nedávno vystřídal ve funkci dříve oblíbenou Giusi Nicolini, která byla několikrát oceněná za svou neúnavnou pomoc migrantům, v posledních volbách získala však jen něco málo přes 900 hlasů (na ostrově žije přes 6 tisíc obyvatel). Nicolini současného starostu nařka z toho, že se snaží na ostrovech vyvolat strach a že dělá z komára velblouda. Na Lambeduse podle ní žádné velké problémy nejsou, až na několik ojedinělých loupeží.

Včera Martello oznámil, že se situace uklidňuje díky přísnějším kontrolám v přijímacím středisku pro uprchlíky. Jak budou ostrovy do budoucna bojovat s náporem migrantů, se ještě neví. „Všechno musíme změnit ohledně vítací politiky,“ řekl Martello, který svou volební kampaň postavil na anti-migrační náladě. Od roku 2013 sem dorazilo už více než 250 tisíc běženců, takový nápor nemůže ostrov o 20 kilometrech čtverečních dlouhodobě vydržet.

Zdroj: eurozpravy.cz

 

loading...