Zeman: Spousta lidí mu závidí proto, že něco umí. Závidí, kdo neumí...

Zeman: Spousta lidí mu závidí proto, že něco umí. Závidí, kdo neumí nic

1092

Český prezident Miloš Zeman udělí 28. října státní vyznamenání písničkáři Jaromíru Nohavicovi. Zeman to oznámil na setkání s občany na náměstí v Českém Těšíně na Karvinsku druhý den turné hlavy státu po Moravskoslezském kraji.

Nutno dodat, že Nohavica je  již druhou prezidentem republiky budoucí vyznamenanou  osobou, neboť už na začátku června v pravidelném pořadu rozhovorů s hlavou státu na TV Barrandov Zeman prozradil, že letos vyznamenou osobností bude i rychlobruslařka Martina Sáblíková.

„Každý host má přinášet dary a nevím, jestli vás to potěší, ale dárek, který dávám ze srdce Českému Těšínu, se jmenuje státní vyznamenání pro Jarka Nohavicu. Takže už jsem mu vzkázal, ať si 28. října v diáři nechá volný termín. Vím, že mu spousta lidí závidí, ale nezapomeňte, že právě proto, že něco umí, mu závidí zejména ti, kdo neumí nic,“ řekl v Českém Těšíně posluchačům prezident.

Čtyřiašedesátiletý Jaromír Nohavica je nepopiratelnou osobností tuzemského folku. Vystupuje přes 40 let, řadu příznivců si získal už před rokem 1989, přestože jej diváci znali jen z koncertů folkových skupin a z klubů, kde vystupoval, jinak neměl takovou možnost se objevovat v pořadech Československé televize a rovněž jeho písničky se nehrály ani v rádiu. Jeho tvorba se přesto šířila převážně formou amatérských nahrávek a proto už tehdy mnohé jeho písničky prakticky zlidověly a byly slyšet třeba i u táborových ohňů.

Nohavica se pustil i do velkých projektů, když přebásnil do češtiny libreta několika Mozartových oper, ale pustil se i libreta opery Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský. Je také autorem několika divadelních her a objevil se i ve filmu. Za hudbu k filmu Rok ďábla, v němž i hrál, obdržel Českého lva.

loading...