Japonsko a uprchlíci? Země patří k nejméně vstřícným. OSN žádá po Tokiu...

Japonsko a uprchlíci? Země patří k nejméně vstřícným. OSN žádá po Tokiu změnu

1762

Japonsko patří k nejméně vstřícným zemím světa pro uprchlíky. V roce 2016 jich přijalo 28, přestože žádost o azyl podalo 10.091 běženců. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval Japonsko, aby přijímalo více žadatelů o azyl a pomohlo tak řešit globální krizi.

V Japonsku, kde se vysoce cení stabilita společnosti, vnímá řada obyvatel imigraci jako hrozbu pro bezpečnost i pro kulturní a etnickou jednotu země. Podle agentury Reuters přijalo Japonsko od roku 2008 jen 152 uprchlíků.

Japonsko je naopak známé jako jeden z hlavních mezinárodních dárců, kteří poskytují finance pro uprchlíky. I tyto příspěvky se ale podle UNHCR snižují. Zatímco před čtyřmi lety bylo Japonsko druhým největším světovým dárcem, loni skončilo na čtvrtém místě, když poskytlo 152 milionů dolarů, napsala agentura Reuters.

„Příspěvky vlády pro UNHCR od roku 2013 každým rokem o něco klesnou,“ prohlásil vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. „Požádal jsem vládu, aby zvážila skutečnost, že potřeby uprchlíků a vysídlených lidí stále rostou,“ dodal.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...