Nelíbí se vám EU a její pravidla? Tak odejděte! Brusel posílá ostrý...

Nelíbí se vám EU a její pravidla? Tak odejděte! Brusel posílá ostrý vzkaz do východní Evropy

4737

Šéf liberální frakce Evropského parlamentu Guy Verhofstadt vzkazuje Maďarsku a Polsku, že musí přijmout liberální hodnoty nebo opustit blok. Uvedl to na sociálních sítích.

„Evropská unie byla vybudována tak, aby zaručila svobodu našich občanů, demokracii a právní stát. Pokud maďarská a polská vláda chtějí vybudovat uzavřené a neliberální společnosti, musí to udělat mimo EU,“ uvedl na sociálních sítích šéf frakce ALDE, do které patří i české hnutí ANO.

Poukázal na to, že členové EU musí nejen brát peníze, ale také plnit určité povinnosti a dodržovat pravidla. „V naší Unii není místo pro země, které berou peníze z EU, které se chtějí podílet na jednotném trhu, ale odmítají naše sdílené hodnoty,“ vzkázal východním členům bloku Verhofstadt.

Komise 20. prosince poprvé v historii spustila vůči členské zemi unie – Polsku – postup podle příslušných ustanovení unijní smlouvy týkajících se možného porušování základních evropských hodnot. Zahájení řízení předcházely dva roky opakovaných snah o dialog s Varšavou, které se týkaly především polské reformy soudního systému.

„V několika členských státech EU nelze dál považovat liberálně demokratickou kontrolu a vyváženost za samozřejmost. Některé vlády v EU systematicky podkopávají demokratický systém a právní stát s cílem zachovat si svou moc. To musí přestat!“ citují z jeho twitteru média jako například deník Express.

„Jak se vypořádat s ohrožením svobody a demokracie v EU? Nesmíme být potichu, musíme podporovat občanskou společnost a vytvářet strukturovanější systém, který bude objektivně a nepřetržitě zajišťovat právo právu ve všech členských státech,“ napsal také Verhofstadt.

„Když jsme povinni používat sankce, udělejte to inteligentním způsobem. Jednoduché snížení finančních prostředků EU by vůči nám pouze poštvalo občany, kteří nesmějí být oběťmi špatných rozhodnutí, která učinila jejich vlastní vláda,“ dodal jeden z předních zástupců EU.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...