Klaus mladší se naštval: Novinářská pravdoláskovní úderka mě zas nahání

Klaus mladší se naštval: Novinářská pravdoláskovní úderka mě zas nahání

510

Prezidentův kancléř možná bude muset mít ze zákona prověrku na nejvyšší stupeň utajení, získat by ji musel do roka. Zavádí to novela poslanců STAN. Sněmovna ve středu předlohu neodmítla, na rozdíl od menšinové vlády ANO.

Poslanci ANO a KSČM hlasovali pro zamítnutí, to ale nestačilo. Před dalším schvalováním normu projedná sněmovní ústavně právní výbor. Jde o reakci na spory o chybějící prověrku současného prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Předkladatelka a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová to přiznala s poukazem na kancléřovy „přešlapy“. Připomněla Mynářův tlak na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ve věci vydání ruského hackera nebo dohled nad rozdělováním zakázek mezi sponzory prezidenta Miloš Zemana.

K hlasování se na sociálních sítích vyjádřil i poslanec ODS Václav Klaus mladší. „Novinářská pravdoláskovní úderka (a ‚four legs good, two legs bad‘ myslitelé na sociálních sítích) mě zas nahání, že jsem nepodpořil Lex Mynář (nějaké zpřísnění požadavků pro vedoucího kanceláře prezidenta,“ přiznal.

„Mně je pan Mynář ukradenej, viděl jsem ho asi 2x v životě a nikdy s ním nemluvil. Ale jsem prostě přesvědčen, že zákony mají být obecné a trvale platné. Že někoho štve pan Minář – neznamená, že se kvůli tomu má přijímat nový zákon. To je stejné, jakože Babiše štve Kalousek – tak to ještě neznamená, že by se měl přijmout ‚zákon o bývalých ministrech financí‘, aby s ho tím podusil (taky bych byl proti),“ přiznal Klaus.

„Jo a taky si nemyslím, že musí manželka prezidenta a uklízečka číšník a tak – mít nějaké hysterické prověrky. A poradci. Stejně se tím nic neuhlídá,“ dodává poslanec ODS. Podle vlády není třeba, aby měl hradní kancléř osvědčení pro nejvyšší stupeň utajení, neboť kancelář prezidenta pracuje pouze s informacemi podléhajícími stupni utajení Vyhrazené nebo Důvěrné.

Vláda novelu odmítla pro nesystémovost. Podle Pelikána by se měla vztahovat i na další úředníky v podobném postavení. To by prý ale vedlo k netransparentnosti vzhledem k tomu, že prověrky jsou tajné. Odmítnutí žadatelé by neměli nárok soudit se.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...