Sobotka se opět vrací? V referendu ČSSD budu hlasovat proti vládě s...

Sobotka se opět vrací? V referendu ČSSD budu hlasovat proti vládě s ANO, přiznal

594

Sociální demokraté jednají s hnutím ANO premiéra v demisi Andreje Babiše o možné vládní spolupráci. Programová jednání chce hnutí ANO uzavřít do poloviny března. Bývalý premiér a někdejší šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se ale netají tím, že je vůči takové spolupráci skeptický.

Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny říká, že teď je potřeba stát se důsledně levicovou opozicí, nabrat síly a soustředit se na příští volby. Na možnou vládu ANO a ČSSD se příliš nadšeně nedívá. „Zatím jsme na klubu nevedli diskusi o vládě s hnutím ANO. Až taková debata začne, vyjádřím svůj názor, který je kritický. Pokud bude vnitrostranické referendum, chystám se hlasovat proti koalici s ANO,“ přiznal Sobotka.

Podle jeho slov není možné, aby vládu vedl trestně stíhaný politik. „Navíc teď pro sociální demokracii není dobré, aby se svým volebním výsledkem vůbec vstupovala do vlády. ČSSD by měla zůstat v opozici, měla by být důsledně levicovou opozicí,“ uvedl s tím, že ČSSD by měla sbírat síly, změnit způsob svého fungování a zaměřit se na další volby. Změnit by se prý měl také program strany.

Zmínil také, že v minulosti musel dělat některé politické kompromisy a hledat schůdná řešení. „Doufám, že se strana rozhodne rozumně. Dnes jsem v pozici, kdy si mohu dovolit větší luxus a postupovat hlavně v souladu se svým svědomím a poslaneckým slibem,“ uvedl. Jestli by dal či nedal důvěru případné vládě ANO a ČSSD s podporou komunistů, ale neřekl. Uvedl jen, že by hlasoval na základě stranického referenda a svého svědomí.

Únorového volebního sjezdu strany v Hradci Králové se Sobotka vůbec neúčastnil. „Myslím si, že debata v ČSSD se musí obrátit směrem do budoucnosti, a já mám pocit, že řada lidí tráví moc času tím, že se vymezují vůči minulosti. Kromě celkové únavy ze stranického života to byl hlavní důvod, proč jsem na sjezd nepřijel,“ řekl Sobotka.

Byla chyba jít do vlády s hnutím ANO? Sobotka by prý i dnes jednal stejně. „Navíc se ještě za pár měsíců ukázalo, že bych Babiše musel stejně odvolat, neboť byl obviněn z trestného činu. Což je podle mě se členstvím ve vládě civilizovaného demokratického státu neslučitelné,“ dodal s tím, že on sám se teď nikam kandidovat nechystá.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...