Evropa blahopřeje Orbánovi. Mezi gratulanty jsou Zeman, Le Penová, i islamobijec Wilders

Evropa blahopřeje Orbánovi. Mezi gratulanty jsou Zeman, Le Penová, i islamobijec Wilders

398

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) gratuloval maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi k vítězství v nedělních volbách. Strana Fidesz získala ústavní většinu v parlamentu. Ke gratulantům se přidal i známý nizozemský odpůrce islámu a uprchlíků.

Babiš označil Orbánovo vítězství za přesvědčivé. „Těším se na další spolupráci s budoucí novou vládou ve visegradské skupině, v rámci EU i na bilaterální úrovni,“ napsal na twitteru. Na sociální síti ke gratulaci v češtině připojil i maďarské blahopřání.

Babiš dnes Orbánovi gratuloval i osobě. „Před chvílí jsem s ním mluvil. Pro něj je to obrovský úspěch a já s ním mám velice dobré vztahy. Rozumím jeho kritice Evropské unie a v některých věcech s ním souhlasím,“ řekl Babiš novinářům na závěr své návštěvy v Královéhradeckém kraji.

Podle Babiše není možné, aby Evropská komise všechno určovala. „Hlavní slovo musí mít v Evropě předsedové vlád a prezidenti a my o to usilujeme. A proto jsme na společné lodi ohledně Dublinu 4, ohledně kvót, ohledně rozpočtu,“ řekl Babiš. Odmítl názor některých západoevropských médií, že že by Orbán byl hrobařem EU.

Blahopřejný telegram poslal maďarskému premiérovi i prezident Miloš Zeman, který vyzdvihl dosavadní spolupráci mezi Prahou a Budapeští v EU, NATO i V4. „Jsem přesvědčen, že střední Evropa disponuje nemalým potenciálem k prohloubení vzájemné kooperace bilaterálně i na mezinárodních fórech. Pevně věřím, že ještě v průběhu tohoto roku najdeme vhodnou příležitost ke společnému setkání a k upevnění česko-maďarského přátelství,“ uvedl český prezident.

Vítězství Orbána se očekávalo. Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Fidesz 133 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí ústavní většiny.

Na druhém místě skončilo ve volbách radikálně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), třetí je koalice vedená socialisty.

Drtivé vítězství Orbánovy strany předčilo očekávání expertů, podle nichž nedělní vysoká volební účast nahrávala spíše opozici. Premiérovi kritici se obávají, že mu třetí termín v řadě podpořený ústavní většinou dává možnost dalšího omezování nezávislosti médií či justice.

„Blahopřeji premiérovi Viktoru Orbánovi k třetímu vítězství v parlamentních volbách v řadě. Cesta k reformám nikdy není snadná. Podpora většiny společnosti ale ukazuje, že stojí za to takové úsilí vyvíjet,“ napsal předseda polské vlády Mateusz Morawiecki na twitteru.

„Drahý příteli, přijmi moje srdečné blahopřání k vítězství v parlamentních volbách. Maďarští voliči znovu vybrali skutečného vůdce, který ukázal, že je oddaný užitečné práci a odhodlaný zajistit jim klidnou a prosperující budoucnost,“ vzkázal Orbánovi srbský prezident Aleksandar Vučić.

Orbánovi gratuloval také známý nizozemský nacionalista Geert Wilders. „Blahopřeji Orbánovi k vynikajícímu výsledku. Zasloužené vítězství!“ tweetoval.

S vyjádřením potěšení nad výrazným vítězstvím Fideszu nezůstala pozadu ani šéfka francouzské Národní fronty (FN) Marine Le Penová. „Změna hodnot a masová imigrace vychvalované EU byly znovu potrestány. Národně smýšlející mohou v příštích evropských volbách v roce 2019 získat většinu,“ uvedla na twitteru.

Orbánovi mezi jinými popřál, aniž komentoval jeho politiku, i rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Maďarsko je pro Rakousko důležitý soused a obchodní partner. Těším se na další spolupráci,“ uvedl rakouský politik ve svém tweetu.

Zdroj: eurozpravy.cz

loading...