Stát hodinu u záchodů jako standard cestování? Situace je po zavedení slevy...

Stát hodinu u záchodů jako standard cestování? Situace je po zavedení slevy v mnoha vlacích kritická

1896
Vlak Českých Drah

Měl to být skvělý předvolební tah ANO, pro mnohé cestující se však změnil v peklo. Osobně jsme prováděli test obsazenosti na jedné z hlavních rychlíkových tratí: Z Brna přes Havlíčkův Brod až do Prahy.

 

Jak můžeme potvrdit, ve špičkách se cesta mění v krutý boj o poslední volné místo a následně v dlouhé čekání na chodbičkách či u záchodů. Po zavedení slev a zrušení některých autobusových spojů se počet cestujících na testovací trati výrazně zvýšil a stal se zcela neúnosným.

 

Ve směru na Prahu začíná být v neděli odpoledne již od poloviny tratě problém sehnat místo k sezení a zhruba hodinu před Prahou je vlak natolik ucpaný, že lidská těla učinila chodby zcela neprůchodné. Podobná situace bývá v sobotních ranních hodinách ve směru na Moravu. Chcete-li například v Kutné Hoře nastoupit a máte místenku, musíte se dlouhé minuty procpávat uličkou plnou lidí, aby jste následně upozornili sedící nešťastníky, že máte rezervaci. Následuje absurdní situace, kdy se tito snaží opustit kupé.

 

Do vlaku díky slevě nastupuje také větší množství lidí, kteří na tento druh dopravy nejsou zvyklí. Proto si například často sedají do první třídy, ač mají jízdenku pouze do druhé. Jelikož je vlak totálně přecpaný, průvodčí jím neprojde a nedokáže je zkontrolovat, což zvyšuje míru frustrace plně platících zákazníků.

 

České Dráhy slibovaly přidání dalších vozů na vytížených tratích, bohužel toto není případ naší testované. Ostatně i vozy v „lepším stavu“ pochází ze sedmdesátých let a rekonstrukcí prošly před dvaceti lety. Velké množství rezervních vozů jsou technicky na hraně nebo mají buď problémy s topením či elektřinou.

 

Celá akce vlády na nižší jízdné tak mnohým lidem, kteří cestují za prací, jen zkomplikovala život. A navíc: Oni mají cenu pořád stejnou, ale kvalitu o poznání nižší než dřív.
loading...