Skandální vyjádření Policie ČR na Facebooku: „Listina základních práv a svobod zajišťuje...

Skandální vyjádření Policie ČR na Facebooku: „Listina základních práv a svobod zajišťuje svobodu projevu, ne svobodu po projevu“

6723
Vůz Policie ČR

Jeden z mála věcí, které jsou v USA opravdu lepší než v ČR, je první dodatek ústavy, který zajišťuje tamním obyvatelům absolutní svobodu projevu. Dodatek byl schválen před již více než 200 lety a po celou tu dobu chrání tamní občany před totalitární a represivní snahou státu omezovat jejich projev.

 

V ČR máme také svobodu slova, nebo spíše „svobodu slova“. Policie ČR na svém facebooku napsala komentář „LZPS zaručuje svobodu projevu – ne svobodu po projevu! Vše má své meze a plivat lži a pomluvy nemá nic společného se svobodou!“. To, že si represivní orgán České Republiky v podstatě dělá legraci ze základních práv a svobod, je naprosto skandální.

Policie také upozornila na paragrafy, které můžete porušit jen tím, že se budete chtít svobodně vyjádřit. Dodáváme vysvětlení, které Vám snad pomůže vyvarovat se nejhoršího:

 

§ 181 – poškození cizích práv (Cíleně někoho uvedete v omyl a tím ho poškodíte na právech, například budete někomu tvrdit, že jste doktor, aby jste ho poté mohl osahávat. Jinak se uvažuje o vypuštění tohoto trestného činu ze zvláštní části trestního zákona pro přílišnou obecnost a vágnost popisu jeho skutkové podstaty)
§ 184 – pomluva  (Pomluvu spáchá ten, kdo o jiném říká nepravdu a tím může ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, hlavně ho poškodit v zaměstnání, narušit rodinné vztahy nebo způsobit jinou vážnou újmu)
§ 345 – křivé obvinění (Dopustíte se ho, když někoho lživě obviníte z trestného činu)
§ 355 – hanobení (Jde o hrubé urážlivé nadávky vůči konkrétním osobám či skupinám dle rasy, politického přesvědčení, sexuální orientace atd.)
§ 356 – podněcování k nenávisti (Pokud někoho podněcujete k tomu, aby například napadl člověka či skupinu obyvatel. Dávat návody a příkazy lidem k tomu, aby někoho mlátili fakt není dobrý nápad!)
§ 357 – šíření poplašné zprávy (Jeden z nejkontoverznějších paragrafů. Pokud totiž upozorňujete na výrazné riziko něčeho, avšak toto riziko ve skutečnosti neexistuje, hrozí vám výrazný postih. Široký výklad této skutkové podstaty může vést k potlačování svobody projevu, pokud je uplatňován například proti alarmistům varujícím před ekologickými, sociálními, politickými nebo průmyslovými riziky a škodami)
§ 364 – podněcování k trestnému činu (Je to nabádání jiných osob k tomu, aby spáchali trestný čin)
§ 365 – schvalování trestného činu (Další velmi kontroverzní paragraf. Schvalování trestného činu či vychvalování pachatele je trestným činem. V absurním pohledu, pokud dá někdo například „na hubu“ jistému politikovi a vy ho za to pochválíte, vystavujete se až ročnímu vězení)
§ 404 – projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod člověka (Další „špek“, pokud vyjádříte sympatie k hnutí potlačující práva a svobody občanů, můžete si jít sednout až na tři roky. Takže, pokud Vám připadne sympatický názor kohokoliv, kdo by chtěl například „zakázat vstup uprchlíků kvůli jejich náboženství či rase“, rozhodně své sympatie nevyjadřujte)

 


Jedná se o názorový článek redakce megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno. Sdílení je vítáno. Zdroj zde
loading...