Mainstream má problém: Kampaně přestávají fungovat. Naučili se voliči ignorovat novináře?

Mainstream má problém: Kampaně přestávají fungovat. Naučili se voliči ignorovat novináře?

306
Andrej Babiš

Novináři už v ČR rozjeli obrovské množství mediálních kampaní. Některé z nich měly obrovský vliv, stály i za pádem vlády, ale ve výsledku se téměř nikoho nepodařilo odsoudit a vyšumělo to do ztracena.

 

Mediální mainstream s postupem času stále více a více tlačí na pilu. Pořady České televize 168 hodin, Reportéři ČT, Newsroom ČT24 nebo Otázky Václava Moravce se dlouhodobě profilují jako protizemanovské, protibabišovské a protiokamurovské. Stejně tak mnohé webové servery jako Aktuálně nebo Seznam Zprávy. Většina těchto médií navíc působí jako výhradně protiruské, líčí už dlouhá léta Rusko jako největšího nepřítele a v lidech dlouhodobě pěstují rusofobii.

 

Jestli je však někdo permanentně terčem mediálních kampaní, pak je to jednoznačně Andrej Babiš. Je ostřelován od novinářů, z opozice, z EU a přesto se zdá, že jeho strana ANO stále drží své voliče a v posledním průzkumu dokonce mírně získává. Proč tomu tak je?

 

Nabízí se vysvětlení: Lidé už novinářům prostě nevěří. Po poslední doslova absurdní aféře, kdy novináři Slonková a Kubík natáčeli psychicky nemocného syna premiéra, si lidé již řekli dost, překročilo to veškerou mez. I když celý proces zřejmě probíhá dlouhodobě. Ještě v roce 2006 stála aféra kolem Kubiceho zprávy, což byla snůška polopravd a nesmyslů, Jiřího Paroubka premiérské křeslo. V roce 2013 však již navzdory médiím vyhrál prezidentské volby Miloš Zeman a v roce 2018 opět navzdory médiím vyhrál, přestože jeho oponent měl v průběhu kampaně velké množství mediálního prostoru v debatách k prvnímu kolu.

 

Jak můžou redaktoři získat zpět sympatie lidí? Co třeba vyvažovat a na debaty zvát odborníky různých názorů? Netočit pořád jen o Babiši a Agrofertu. Neokopávat už konečně kotníky prezidentu republiky a hlavně, předávat informace tak, aby nebylo poznat, že jsou horliví voliči TOP 09, ODS, Pirátů, STANu či KDU-ČSL.

 


Jedná se o názorový článek redakce megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde
loading...