Klinikáře vyjde nelegální obsazení budovy draho. Za exekuci už dluží 1,6 milionů...

Klinikáře vyjde nelegální obsazení budovy draho. Za exekuci už dluží 1,6 milionů korun

176


Exekutor Ivo Luhan, který měl na starosti vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově, již v minulosti upozornil, že bude po člence kolektivu autonomního sociálního centra Kliniky, která byla při exekuci uvedena jako povinná, vymáhat náklady spojené s vyklizením. Ty se podle Luhana nyní zvýšily na 1,6 milionu korun.


Exekutor již zmrazil výplatu a zablokoval částku na osobním účtě členky centra Kliniky, která byla v exekučním rozkazu uvedena jako povinná. Skupina kolem centra neoprávněně obývala budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici, jejíž majitel, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), ji v polovině ledna nechal exekučně vyklidit.


Pro ty, kteří se úplně neorientují, malé opakování: Autonomní sociální centrum Klinika vzniklo koncem listopadu 2014 nelegálním obsazením nevyužívané budovy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici v Praze. Původně mělo být centrum, po řadě jednání se zástupci státu však mohli iniciátoři projektu v budově zůstat a rozvíjet své aktivity. 


Od března 2015 tak budovu užívali na základě smlouvy o výpůjčce uzavřené s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Po jejím neprodloužení ze strany úřadu v březnu 2016 budovu obývají proti vůli ÚZSVM, který to označil za nelegální jednání a vyžadoval vyklizení objektu.


Od exekutora si vyklizenou budovu v lednu převzala SŽDC, která jej chce přestavět na kanceláře. V polovině roku plánuje uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun.


Členové Kliniky přitom tvrdí, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...