Sníží se dávky na bydlení pro nepřizpůsobivé? Starostové o to žádali premiéra.

Sníží se dávky na bydlení pro nepřizpůsobivé? Starostové o to žádali premiéra.

1429

Starostové Chomutovska navrhují, aby byly dávky na bydlení poskytovány maximálně do výše obecního nájmu. Premiér Andrej Babiš starostům v dopise přislíbil, že problematiku rozpracují příslušné resorty. Bude se tím zabývat ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo pro místní rozvoj. 


Do konce letošního roku by měla být nová legislativa hotova. Měla by znamenat, že se tato dávka sníží. Mohl by se tím omezit obchod s chudobou a příval sociálně slabých do kraje. S reakcí premiéra jsou starostové spokojeni, vývoj situace hodlají dále sledovat.


Starostové Chomutovska se na předsedu vlády kvůli sociálním dávkám společně obrátili letos v lednu po letech neúspěšné individuální snahy tento problém ve svých městech řešit. Spekulanti v těchto městech totiž kupují byty především v panelových domech na sídlištích. Za vysoké nájemné tam pak často v nuzných podmínkách ubytují početné sociálně slabé rodiny. V těchto lokalitách pak výrazně klesá pocit bezpečí obyvatel, vznikají problémy v sousedském soužití, množí se tam štěnice, přibývá vandalismu. Hodnota nemovitostí pak rapidně klesá.


Podle starostů spekulanti inkasují od rodin v těchto bytech nepřiměřené částky, často dvojnásobek toho, co je v regionu obvyklé. Dávky potřebným reálně nepomáhají, Peníze od státu tak proudí přímo do rukou spekulantů, místo toho, aby pomáhaly potřebným. Kdyby se podařilo dávky regulovat do výše obecního nájemného, mohlo by to státu ušetřit nejméně stovky milionů korun. Potíže s obchodem s chudobou se kromě Ústeckého kraje hojně vyskytují také v Karlovarském kraji. I tamější starostové jsou připraveni se k iniciativě z Chomutovska připojit.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...