Policie je bezradná? Novináři neustále vypouští informace ze spisů, kterými mohou komplikovat...

Policie je bezradná? Novináři neustále vypouští informace ze spisů, kterými mohou komplikovat vyšetřování. Hrají si na žalobce i soudce

236


Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda ve čtvrtek oznámil, že se policie zajímá o veřejné zakázky, kterými se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zabýval, včetně tendru na mýtný systém. Policisté totiž ten samý den zasahovali v brněnském sídle ÚOHS, v pražském sídle firmy Kapsch i doma u prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.


V této souvislosti ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požádal policejního prezidenta Jana Švejdara o prověření, zda od policie neunikly do médií odposlechy k této kauze. Prohlásil: „Z mého pohledu není možné, aby toto vyšetřování probíhalo v přímém přenosu i v médiích. Komplikuje to vyšetřování.“


Policejní prezident jakékoli pochybení policie popírá. „Pokud je mi známo, tak ve veřejném prostoru nekolují žádné nahrávky odposlechů, nýbrž informace, které byly uvedeny v příkazech k domovním prohlídkám či sdělení obvinění,“ oznámil. „Tyto dokumenty náleží ze zákona subjektům trestního řízení – obviněným, jejich obhájcům, státním zástupcům a mnohdy i dalším účastníkům řízení. Jak s těmito informacemi zmíněné subjekty nakládají, je mimo jakoukoli kontrolu,“ doplnil.


K vlastnímu zásahu u pana Faltýnka se však ministr Hamáček nevyjádřil. Je prý potřeba počkat, až bude mít od policie nebo státního zastupitelství více informací. Změna by podle něj také nastal, kdyby vyšetřovatelé začali Faltýnka trestně stíhat.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...