Češi nejvíce nesnáší araby a romy, tvrdí průzkum

Češi nejvíce nesnáší araby a romy, tvrdí průzkum

439
Ilustrační foto


Včera byly zveřejněny výsledky zajímavého průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Průzkum byl zaměřen na názory Čechů na cizince žijící u nás. Do průzkumu se zapojilo 1096 obyvatel ČR ve věku od 15 let.


Z národnostních skupin žijících v České republice mají Češi nejkladnější vztah ke Slovákům. Jsou sympatičtí 83 procentům Čechů. Opačně je vnímá pouze jedno procento občanů.


Na pomyslném druhém místě se umístili Poláci, kteří jsou sympatičtí 45 procentům Čechů, zatímco opačný vztah k nim vyjádřilo 17 procent respondentů. Hodnocení Poláků se proti loňskému průzkumu mírně zhoršilo. Podle CVVM za tím mohou být nedávné problémy s dováženým polským masem.


Sympatie převažují nad nelibostí ještě u dalších šesti menšin. Jsou to Řekové, s kterými sympatizuje dvě pětiny Čechů, Vietnamci (38 procent), Maďaři (36 procent), Němci (35 procent), Židé (32 procent) a Bulhaři (31 procent).


Zajímavé je, podle autorů průzkumu, trvalý nárůst sympatií k Vietnamcům. Vztah Čechů k této menšině je v současnosti nejlepší od začátku průzkumu v roce 2013.


V případě Rumunů, Albánců, Romů a Arabů již převažovaly negativní odpovědi. Na Romy se dívá nelibě sedm z deseti Čechů a u Arabů je to dokonce 72 procent. „V průběhu posledních tří let došlo, možná i v souvislosti se zvýšenými antipatiemi k Arabům, k mírnému poklesu míry nesympatie k Romům,“ uvádí CVVM.Autor Miloš Dvořák – Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...