Stát tu není pro legraci! Anarchista požadoval omluvu, že ve vazbě nedostal...

Stát tu není pro legraci! Anarchista požadoval omluvu, že ve vazbě nedostal veganskou stravu. Soud to smetl.

695


Sedmatřicetiletý levicový aktivista Borl čelí obvinění z několika trestních činů. Jednak ze založení hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, dále z vydírání provozovatele pražské restaurace Řízkárna a v neposlední řadě ze žhářských útoků na policejní auta. Za to byl vzat do vazby.


Lukáš Borl byl v litoměřické vazební věznici od září 2016 de dubna 2017. Na stát podal žalobu za to, že mu nebyla poskytnuta veganská strava. Borl je veganem dlouhodobě a konzumaci živočišných výroků odmítá z etických důvodů. Žádal o přeložení do jiné věznice, ale to mu nebylo umožněno.


Odvolací soud tento týden zrušil původní rozsudek, podle něhož stát porušil Borlovo právo na svobodu myšlení a svědomí. „Postupem vazební věznice nedošlo k zásahu do lidské důstojnosti žalobce (Borla),“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Jitka Denemarková. „Žalobci nelze upírat jeho dlouhodobý světový názor, nicméně jeho práva nejde vykonávat na úkor jiných osob a v rozporu s provozními možnostmi věznice.


Původní rozsudek obvodního soudu pro Prahu 2 určil, že ministerstvo se musí Borlovi omluvit dopisem. Úřad mu měl také nahradit 19.000 korun, které na soudní řízení vynaložil. Výsledkem odvolacího soudu je, že se ministerstvo spravedlnosti nemusí omlouvat.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...