Absurdita roku? Islamistický Hizballáh provozoval u Londýna továrnu na výbušniny.

Absurdita roku? Islamistický Hizballáh provozoval u Londýna továrnu na výbušniny.

1112
Hizballáh


Britské tajné služby ve spolupráci s londýnskou policií v září 2015 zadržely pro podezření z terorismu muže, který na předměstí Londýna uskladnil pro Hizballáh více než tři tuny dusičnanu amonného schovaného v sáčcích s ledem. Látka je základem pro přípravu podomácku vyrobených bomb. Muž byl ovšem následně propuštěn, aniž byl formálně obviněn.


Podle „dobře informovaných zdrojů“ spočíval plán Hizballáhu ve vytvoření zázemí pro budoucí útoky. Jeho záměry však překazil zákrok britských tajných služeb. Neúspěšné byly i podobné pokusy na Kypru, v Thajsku a New Yorku, jejichž odhalení se ovšem na rozdíl od Británie dostalo na veřejnost.


Zatčení se odehrálo jen několik měsíců poté, co Británie spolu s dalšími světovými mocnostmi uzavřela dohodu s Íránem o jeho jaderném programu. Případ „vzbuzuje otázky, zda se čelní představitelé britské vlády rozhodli nezveřejnit odhalení tajného plánu zčásti proto, že měli zájem na přežití jaderné dohody s Íránem“.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...