Není to mýtus! Nařízení EU o tvaru a velikosti banánů reálně poškodilo...

Není to mýtus! Nařízení EU o tvaru a velikosti banánů reálně poškodilo Madeirské pěstitele.

437


Redakce Megazine.cz má k dispozici Nařízení Evropské Komise (ES) č. 2257/94 z roku 1994, kterým se stanoví normy kvality pro banány, které je někdy v médiích označované jako zákon o banánech. Tímto nařízením se stanoví klasifikační normy pro banány. V krátkosti: Banány musí být minimálně 14 cm dlouhé! Nařízení bylo sice v roce 2012 nahrazeno prováděcím nařízením Komise (EU) č. 1333/2011, avšak norma velikosti zůstala. Dokonce byla připsána další norma. Tou je minimální standard „abnormálního zakřivení“.


Madeira byla velkým evropským vývozcem banánů, dokud nevstoupily v platnost předpisy EU o velikosti banánů. Mnohé z banánů, které rostou na ostrově Madeira, si totiž dovolily nerůst podle norem EU. Proto již nemohou být vyváženy z Portugalska. Pozoruhodné je, že obchod s banány, který úspěšně trval několik set let, byl novými předpisy z devadesátých let prakticky zničen ze dne na den. 


Toto nařízení citelně zasáhlo tamní pěstitele. Přesto hrdí obyvatelé Madeiry věří, že „menší je lepší“ a ke svým (ne)banánům se s hrdostí hlásí. Na vaší dovolené na ostrově určitě uslyšíte o jejich malých banánech, které jsou mnohem sladší a chutnější než ty větší.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...