ODS nemá co na práci? Ví, že je to bez šance, ale...

ODS nemá co na práci? Ví, že je to bez šance, ale i tak chce hlasování o nedůvěře vládě.

208
Andrej Babiš


Opozice reaguje na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše. Podle zprávy, kterou zveřejnila média, má Babiš nadále vliv na koncern Agrofert, který vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů. Současně má podle právy jako premiér vliv i na použití unijních peněz.


Starostové a nezávislí (STAN) považují situaci Andreje Babiše vzhledem ke střetu zájmů nadále za neúnosnou a vyzývají ho k odstoupení z funkce premiéra. Pokud tak neučiní, připojí se poslanci STAN k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, jak se na tom už dohodli představitelé parlamentních demokratických stran.


Babiš po dnešní schůzce předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky v Maďarsku novinářům řekl, že není důvod, aby se destabilizovala země v situaci, kdy se jí daří. „Myslím, že není důvod měnit vládu. My se skutečně snažíme, vyjednáváme nový rozpočet. Samozřejmě chápu, že lidi protestují, někteří mě nemají rádi, já to vnímám. Já to považuji za normální, máme svobodu a demokracii,“ poznamenal. Lidé ale podle něj protestují na základě nepravdivých věcí.


Je důležité, že naše země funguje dobře, a nemyslím si, že by bylo dobré ji destabilizovat. Myslím, že je lepší nás nechat vládnout až do příštích parlamentních voleb a tam budou mít občané možnost projevit svoji vůli. Buď nám dají tu důvěru, nebo nedají,“ dodal.


Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes novinářům řekl, že opozice má na pokus o vyvolání hlasování právo. „Je to logická snaha opozice pokusit se vyslovit nedůvěru vládě, dalo se to očekávat. My jsme součástí koalice a platí koaliční smlouva. Jako koaliční strana nebudeme hlasovat proti vlastní vládě,“ uvedl.


Hlasování o nedůvěře vládě zmiňují opoziční strany už od minulého týdne. ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN už dříve uvedli, že chtějí před případným vyvoláním hlasování osobně jednat s předsedy ČSSD a SPD o jejich mantinelech spolupráce s ANO. Hamáček schůzku odmítl, předseda SPD Tomio Okamura minulý týden ČTK řekl, že žádné oficiální pozvání nedostal.


Většina v Poslanecké sněmovně je zřejmá, počítat umíme. Přesto přistoupíme k jednání s dalšími stranami o vyvolání hlasování o nedůvěře. I morálně politické gesto má za této nenormální situace smysl,“ uvedl Fiala.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílní je vítáno. Zdroj zde.

loading...