Podvodní uprchlíci! Vzali si peníze za odchod ze země a po čase...

Podvodní uprchlíci! Vzali si peníze za odchod ze země a po čase se vrátili.

570


V Německu mají migranti z několika desítek vybraných zemí, kterým žádost o azyl úřady zamítnou, právo požádat o finanční příspěvek ve výši několika stovek eur. Výměnou za to se ale musí sami dobrovolně vrátit do vlasti. Podle agentury DPA vyjde vyplacení této „prémie za odchod“ německé úřady levněji, než kdyby musely organizovat nákladnější deportační lety. Kolik peněz migrant dostane, záleží na zemi jeho původu a věku.


Podle údajů německé vlády dostalo od roku 2014 peníze za opuštění země celkem 102.761 odmítnutých žadatelů o azyl. Zpět se jich později vrátilo a novou žádost o azyl podalo 2506.


Každý, kdo peníze od státu dostal a do Německa se přesto vrátil, musí vyplacené prostředky vrátit. Podle agentury DPA se takto do státní kasy vrátilo jen mezi počátkem roku 2017 a letošním dubnem 83.000 eur (asi 2,1 milionu korun).


Většina migrantů, kteří v minulých letech takto získali peníze na „rozjezd“ ve své vlasti, pocházela z východní a jihovýchodní Evropy. Nejčastěji tuto prémii dostali Albánci (1345) a Srbové (1088), dále pak Gruzínci, Rusové, Severomakedonci a také Iráčané. Jen velmi málo je mezi těmi, kdo příspěvek dostali, lidí z Afghánistánu a Turecka. Syřany německé úřady k návratu do vlasti vzhledem ke špatné bezpečnostní situaci v zemi tímto způsobem nemotivují.


Ministr vnitra Horst Seehofer dnes označil za nepřijatelné, aby někdo dostal od státu peníze za odjezd ze země a poté se vrátil. „Dalo by se tomu zabránit, kdyby se na hranicích dával větší pozor na to, kdo do země vstupuje,“ uvedl.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...