Pořád ho špiní a teď půjdou s prosíkem. Demoblok hodlá jednat s...

Pořád ho špiní a teď půjdou s prosíkem. Demoblok hodlá jednat s Okamurou o svržení Babiše.

3199
Předseda ODS Petr Fiala


Lídři opozičních stran chtějí před případným vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě osobně jednat s předsedy ČSSD Janem Hamáčkem a SPD Tomiem Okamurou o jejich mantinelech spolupráce s ANO. Novinářům to po středečním jednání představitelů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala, který v úterý večer schůzku svolal.


Opozice reaguje na návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Podle návrhu, který zveřejnila média, Babiš má nadále vliv na koncern Agrofert, který vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů, a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.


Podle Fialy je ve Sněmovně „pevná politicko-mocenská koalice předsedy vlády (Andreje Babiše) s ČSSD, SPD a KSČM.“ Tyto strany podle něj přebírají politickou odpovědnost za premiérův střet zájmů, případné finanční škody pro české daňové poplatníky i proto, že v úterý při jednání ve Sněmovně odmítly návrhy pětice opozičních stran. Těm se nepodařilo například prosadit výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z programů Evropské unie firmám ze skupiny Agrofert.


Předsedům ČSSD a SPD chtějí šéfové opozičních stran položit několik dotazů. Opozice bude chtít vědět, jak by se sociální demokraté a SPD zachovali v případě, že by byl Babiš obžalován nebo za jakých podmínek ČSSD a SPD podpoří zastavení dotací pro Agrofert.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...