Provokace? Šéf Sudetských Němců by rád uspořádal jejich sjezd v ČR.

Provokace? Šéf Sudetských Němců by rád uspořádal jejich sjezd v ČR.

291


O víkendu se v bavorském Řezně (Regensburg) konal třídenní 70. sjezd sudetských Němců. Nejvyšší činitel sudetských Němců Bernd Posselt prohlásil, že našemu kontinentu třicet let po pádu železné opony znovu hrozí rozdělení. Ještě dodal, že Řezno bylo k tradičnímu setkání vybráno kvůli blízkosti hranic s Českou republikou, kde by se v budoucnu rovněž mohl sjezd konat, až k tomu čas dozraje.


Velmi doufáme, že uspořádáme sjezd i v České republice,“ řekl Posselt s tím, že v Česku se již konala řada kongresů a komunálních setkání na téma sudetských Němců. „Obávám se ale, že situace k tomu ještě psychologicky nedozrála. Má to mnoho odpůrců,“ vysvětlil.


Jako příznivý signál česko-sudetoněmeckého sbližování zmínil fakt, že v neděli na sjezdu se zdravicí jako oficiální zástupce České republiky vystoupil český velvyslanec v Německu Jan Podivínský. V této souvislosti připomněl, že jako první zástupce české vlády na sjezdu vystoupil s projevem v roce 2016 tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). O rok později na sjezd přijel i nyní již bývalý vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Od té doby se členové vlády sudetského setkání nezúčastnili.


Setkání sudetských Němců má nejen historické a kulturní důvody, ale i politickou náplň. „Tím je za prvé boj proti opětovnému rozdělování Evropy na východ a západ. Třicet let po pádu železné opony hrozí Evropské unii rozdělení,“ řekl Posselt. Prohlásil, že sudetští Němci nestojí o dělení na německo-francouzský tandem a na názorově odlišný blok v čele s visegrádskou čtyřkou, kterou vedle Česka tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko. „Chceme silnou střední Evropu, která pomůže budovat celou Evropu,“ vysvětlil.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...