Útoky evropských úředníků na Babiše mohou ČR posunout k odchodu z EU,...

Útoky evropských úředníků na Babiše mohou ČR posunout k odchodu z EU, varují komentátoři

795
Andrej Babiš


Auditní zpráva, podle které je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, není pro předsedu hnutí ANO dobrou zprávou. Podle zprávy Babiš stále ovládá svou údajně bývalou firmu Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu. Podle auditorů EU je v tak silném konfliktu zájmů a jeho firma čerpala dotace neoprávněně. Proto navrhuje, aby je vrátila. Mělo by se jednat o částku 450 miliónů korun.


Babiš proto během mimořádné schůze Poslanecké sněmovny na EU tvrdě zaútočil. Komentátoři varují, že od EU jej už nic pozitivního nečeká a proto by se mohl rozhodnout přidat se k euroskeptickým stranám a prosazovat i možný odchod z EU.


Ačkoliv se Babiš opakovaně v minulosti prohlásil za proevropského politika, vůči EU měl i v minulosti řadu výhrad. Zvláště je mu trnem v oku Evropská komise, které vyčítá politizaci a přílišnou moc. Namísto toho by rád posílil postavení premiérů uvnitř EU.


Komentátoři nyní upozorňují, že jeho kritické, ale primárně pragmatické názory na EU by se mohly přehoupnout do tvrdě euroskeptického módu. Auditorská zpráva znamená, že Agrofert nebude moci čerpat evropské dotace a zároveň Babiš může očekávat, že nebude příliš pozitivně přijímán v EU a celkově v evropském prostoru. To by bylo pro Babiše, který se rád chlubí společnými fotkami s evropskými státníky, velké pokoření.


Komentátor Českého rozhlasu, Jiří Leschtina, poukazuje na to,,že v důsledku zvyšující se izolaci může Babiš začít vydávat svůj boj s EU za „vlasteneckou ctnost, kdy vůbec nejde o zisky nejmocnějšího oligarchy v zemi, ale o svrchovanost státu.“ Babiš už tak začal. Během mimořádné úterní schůze označil auditní zprávu za „útok na zájmy České republiky, za destabilizaci České republiky.“ Premiér též EU, respektive Evropskou komisi obvinil, že může za schodek 50 miliard korun, který má vláda k roku 2019.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.

loading...