„Všude dobře jen ne doma!“ Afričtí „uprchlíci“ utíkají až do USA, procestují...

„Všude dobře jen ne doma!“ Afričtí „uprchlíci“ utíkají až do USA, procestují přitom nespočet bezpečných zemí

867
"Běženci" na lodi neziskovky open arms.


Agentura AFP popsala situaci na moři mezi Tuniskem a Itálií. Záchrana běženců, prchajících ze sousední Libye je v rukou tuniských rybářů. Nevládní organizace, působící ve Středomoří, mají stále více potíží a evropské vojenské lodě se neangažují.


Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 uprchlíky, zavolal pomoc a lovil dál. Po dvou dnech chtěl z místa odplout a ti lidé tam byli stále, takže mu nezbylo než je vzít na svou loď. Burasinova posádka a tři další rybářské lodě 11. května dovezly na souš všech 69 uprchlíků. Ti pět dní předtím vypluli ze Zuáry na západě Libye. „Lovíme ryby mezi Zuárou a Lampedusou, kudy proplouvají uprchlíci,“ říká Badraddín Mašrak z tuniského přístavu Zarzis, který je nedaleko Zuáry. Tamní rybáři po léta pomáhali uprchlíkům z moře a zachránili stovky životů.


Mašrak je na rybáře sice hrdý, ale je taky znepokojený. „Nechceme vidět mrtvé. Vyrážíme lovit ryby, ne lidi,“ stěžuje si. „Mám na palubě 20 mužů. Mají strach z nemocí, někdy ti běženci stráví na moři 15 i 20 dní, nemyjí se, páchnou, je to složité. Ale naši rybáři nikdy nenechají nikoho zemřít,“ dodává Mašrak.Jedná se o názorový článek redakce Megazine.cz. Kopírování obsahu je bez předchozího povolení zakázáno, sdílení je vítáno. Zdroj zde.


loading...