Hypotéky – Podrobné rozdělení od A až do Z

Každý z nás má zálusk na vlastní bydlení. Pokud nemáte dostatek peněz, musíte si pomoci některým z dostupných úvěrových produktů. V tomto případě jsou nejvyhledávanější hypotéky, o tom není žádných pochyb. Poptávka po nich je vysoká každý rok. S pomocí hypotéčního úvěru si můžete pořídit libovolný typ nemovitosti.

  • Rodinný dům
  • Bytová jednotka
  • Rekreační objekt
  • Stavební pozemek

Účelová a neúčelová hypotéka

Na počátku všeho byste měli vědět, že není hypotéka jako hypotéka. Vlivem velkého množství poskytovatelů v podobě bankovních institucí a nebankovních společností existuje několik typů hypoték. Základní dělení je dvojí. Jsou to účelové hypotéky, které mají svůj jasně daný účel. Druhou kategorii představují neúčelové hypotéční úvěry.

Hypotéky pod drobnohledem

Pojďme se ale hypotékám věnovat v co možná největší míře. Prostřednictvím níže uvedených řádků se Vám pokusíme odpovědět na základní otázky týkající se tohoto tématu. Po jejich přečtení byste měli mít v oblasti hypoték jasno.

K čemu slouží neúčelová hypotéka?

Tento typ hypotéčního úvěru je mnohdy označován, jako americká hypotéka. V jejím případě ručíte nemovitostí v odpovídající hodnotě, peníze však můžete upotřebit na cokoliv.

Jaké jsou možnosti účelových hypoték?

Takové hypotéky jsou spojeny s jasně daným účelem. Obvykle je to financování vlastního bydlení a věcí s ním spjatých. Výjimkou není například předhypotéční úvěr nebo překlenovací úvěr.

Jaké jsou formy splácení hypotéky?

V tomto směru se setkáte se třemi nejčastějšími modely. Je to anuitní splácení, degresivní splácení a progresivní splácení. Nejčastější je první jmenovaná varianta, při které klient splácí nejprve úroky a teprve až poté větší část jistiny.

Jaké typy hypoték ještě existují?

Je to kupříkladu Offset hypotéka nebo hypotéční kontokorent. Ten obvykle funguje na podobném principu, jako klasický kontokorent. Jen fáze čerpání probíhá v trochu jiných finančních hladinách a splatnost může trvat až deset let.

Co je to Offset hypotéka?

Ve své podstatě se jedná o propojení dvou produktů naráz. A to hypotéky a spořicího účtu.