Je angína nakažlivá? Co potřebujete vědět

Je Angína Nakažlivá

Angína: Bolest v krku a horečka

Angína, známá také jako tonzilitida, je nepříjemné infekční onemocnění, které postihuje krční mandle. Projevuje se silnou bolestí v krku, horečkou, obtížemi s polykáním a celkovou slabostí. Bohužel, angína je vysoce nakažlivá. Přenáší se vzduchem, kapénkovou infekcí, například při kašli nebo kýchání nakažené osoby. Také se můžete nakazit dotykem kontaminovaných předmětů, jako jsou hračky nebo příbory. Inkubační doba angíny je obvykle 2 až 5 dní, během kterých se virus nebo bakterie množí v těle. Nakažlivost je nejvyšší v prvních dnech onemocnění, ale i po odeznění příznaků můžete být ještě několik dní infekční. Pokud máte podezření na angínu, je důležité zůstat doma a omezit kontakt s ostatními lidmi, abyste zabránili šíření infekce. Dodržujte hygienu rukou, často si je myjte mýdlem a vodou nebo používejte dezinfekci na ruce.

Bakteriální nebo virová infekce?

Angína, neboli tonzilitida, je nepříjemné infekční onemocnění, které postihuje krční mandle. Projevuje se bolestí v krku, obtížným polykáním, horečkou a celkovou slabostí. Ale co ji vlastně způsobuje – bakterie, nebo viry? A jak je to s její nakažlivostí?

Většinu případů angíny, zhruba 70–80 %, mají na svědomí viry, jako jsou rhinoviry, adenoviry nebo virus chřipky. Virová angína obvykle probíhá mírněji a často je doprovázena i dalšími příznaky nachlazení, jako je rýma nebo kašel. Bakteriální angína, způsobená nejčastěji bakterií Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A), je sice méně častá, ale zato závažnější. Projevuje se silnější bolestí v krku, vysokou horečkou, zvětšenými a zarudlými mandlemi s bílými čepy a zduřenými uzlinami na krku.

Ať už je původcem angíny virus, nebo bakterie, je důležité si uvědomit, že je vysoce nakažlivá. Šíří se kapénkami, které se uvolňují při kašli, kýchání nebo i mluvení. Riziko nákazy se zvyšuje v uzavřených prostorách a při blízkém kontaktu s nakaženou osobou. Pokud máte podezření na angínu, je důležité navštívit lékaře, který určí příčinu a nasadí vhodnou léčbu. V případě bakteriální angíny jsou nezbytná antibiotika, zatímco virová angína se léčí symptomaticky, tedy tlumením příznaků.

Přenos angíny: Jak se šíří?

Angína, neboli akutní tonzilitida, je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Přenáší se především kapénkovou infekcí, tedy drobnými kapičkami slin, které se uvolňují při kašli, kýchání nebo i mluvení. Infekci můžete chytit i přímým kontaktem s nemocným, například líbáním, nebo sdílením nápojů a jídel. Nepřímo se angína šíří také prostřednictvím kontaminovaných předmětů, jako jsou ručníky, hračky nebo mobilní telefony. Inkubační doba angíny je obvykle 2-4 dny, ale může se pohybovat od 1 do 7 dnů. To znamená, že příznaky se projeví 1 až 7 dní po kontaktu s nemocným. Nakažlivost angíny je nejvyšší v prvních dnech onemocnění, kdy jsou příznaky nejintenzivnější. Po nasazení antibiotik nakažlivost klesá a obvykle do 24-48 hodin od zahájení léčby již nejste infekční. Je důležité si uvědomit, že i když se budete cítit lépe, stále můžete být nakažliví. Proto je důležité dodržovat hygienická opatření a chránit tak své okolí před nákazou.

Inkubační doba: Kdy jste nakažliví?

Angína, ať už je způsobena bakteriemi nebo viry, je velmi nakažlivá. Inkubační doba, tedy čas od nakažení po objevení prvních příznaků, se liší v závislosti na typu angíny. U virové angíny se příznaky obvykle objevují 1 až 4 dny po nakažení, zatímco u bakteriální angíny to může trvat 2 až 5 dní. Důležité je si uvědomit, že nakažliví jste již během inkubační doby, tedy ještě předtím, než se u vás objeví první příznaky. To znamená, že můžete nevědomky šířit infekci na ostatní. Nejvíce nakažliví jste v prvních dnech nemoci, kdy jsou příznaky nejintenzivnější. S ústupem příznaků se snižuje i vaše nakažlivost. Pokud užíváte antibiotika na bakteriální angínu, nakažlivost obvykle ustoupí do 24 hodin od zahájení léčby. U virové angíny antibiotika nezabírají a nakažliví můžete být až do odeznění příznaků.

Příznaky: Na co si dát pozor

Angína, neboli akutní tonzilitida, je vysoce nakažlivá. Šíří se kapénkami, které se uvolňují při kašli, kýchání nebo i mluvení. Můžete se nakazit i dotykem kontaminovaných povrchů a následným dotykem úst, nosu nebo očí. Inkubační doba je obvykle 2 až 5 dní, během kterých se nemusí projevovat žádné příznaky, ale již můžete nakazit ostatní. Mezi typické příznaky angíny patří bolest v krku, která může být velmi intenzivní a ztěžovat polykání. Mandle jsou zarudlé, zvětšené a často pokryté bílými nebo žlutými povlaky. Dále se může objevit horečka, často vysoká, doprovázená zimnicí, bolestí hlavy, únavou a ztrátou chuti k jídlu. Děti mohou trpět také bolestí břicha, nevolností a zvracením. V některých případech se zvětší i mízní uzliny na krku. Pokud se u vás nebo vašich blízkých objeví tyto příznaky, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnóza a léčba antibiotiky jsou zásadní pro zamezení komplikací, jako je šíření infekce do okolních tkání nebo rozvoj revmatické horečky.

Léčba angíny: Co pomáhá?

Angína, neboli akutní tonzilitida, je nepříjemné infekční onemocnění, které postihuje krční mandle. Projevuje se bolestí v krku, obtížným polykáním, horečkou, bolestí hlavy a celkovou slabostí. Bohužel, angína je vysoce nakažlivá a šíří se vzduchem kapénkami, například při kašli nebo kýchání, ale i dotykem. Inkubační doba je krátká, obvykle 1-4 dny. To znamená, že se příznaky mohou objevit už pár dní po kontaktu s nakaženou osobou. Léčba angíny závisí na příčině. Pokud je původcem bakterie, lékař předepíše antibiotika. Důležité je dobrat celé balení antibiotik, i když se budete cítit lépe. Zkrácení léčby může vést k návratu infekce a vzniku rezistence na antibiotika. Pokud je angína virového původu, antibiotika nezaberou. V takovém případě se léčba zaměřuje na zmírnění příznaků. Pomáhají léky na snížení horečky a bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Důležitý je také klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Kloktání slané vody může zmírnit bolest v krku a cucání pastilek s dezinfekčním účinkem pomůže zvlhčit sliznici.

Prevence: Jak chránit sebe i ostatní

Angína je vysoce nakažlivá, zejména v počátečních stádiích. Šíří se kapkami uvolňovanými při kašli, kýchání nebo i mluvení. Můžete se nakazit i dotykem kontaminovaných povrchů a následným dotykem úst, nosu nebo očí. Dodržování hygienických návyků je proto zásadní. Často si myjte ruce mýdlem a teplou vodou po dobu alespoň 20 sekund, a to zejména po smrkání, kašlání nebo před jídlem. Pokud není mytí rukou možné, použijte dezinfekci na ruce s obsahem alkoholu. Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos loktem nebo kapesníkem, který ihned po použití vyhoďte do koše. Vyhýbejte se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi a sdílení osobních věcí, jako jsou příbory, zubní kartáčky nebo ručníky. Důležité je také posilování imunitního systému. Zdravá strava bohatá na ovoce a zeleninu, dostatek spánku a pravidelný pohyb vám pomohou udržet silnou obranyschopnost organismu.

Kdy navštívit lékaře?

Angína je vysoce nakažlivá a je důležité navštívit lékaře, pokud máte podezření na toto onemocnění. Pokud se u vás objeví bolest v krku, potíže s polykáním, horečka, zimnice, oteklé mandle s bílými skvrnami, bolest hlavy, únava, zduřené lymfatické uzliny na krku, nevolnost nebo zvracení, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede fyzikální vyšetření a případně odebere výtěr z krku k určení příčiny vašich příznaků. Včasná diagnóza a léčba angíny je důležitá pro prevenci komplikací, jako je revmatická horečka nebo peritonzilární absces. Pokud se u vás objeví potíže s dýcháním, silná bolest v krku, neschopnost polykat tekutiny, vysoká horečka, která nereaguje na léky proti horečce, vyrážka, bolest nebo otok kloubů, krční ztuhlost nebo otok v obličeji nebo krku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Komplikace: Co se může stát?

Angína, neboli akutní tonzilitida, je zánětlivé onemocnění krčních mandlí. V drtivé většině případů je angína nakažlivá a šíří se kapénkami, například při kašlání, kýchání nebo líbání. Nakažlivost je nejvyšší v prvních dnech nemoci, ale přetrvává i během léčby antibiotiky. I když je angína nepříjemná, většinou probíhá bez komplikací a s odpovídající léčbou odezní do týdne. Bohužel, v některých případech se mohou objevit komplikace. Mezi ty nejčastější patří absces, což je ohraničený hnisavý zánět v okolí mandlí. Absces se projevuje silnou bolestí v krku, zhoršeným polykáním, horečkou a otokem krku. Léčba abscesu obvykle vyžaduje chirurgický zákrok. Další komplikací může být šíření infekce do okolních tkání, například do středního ucha, vedlejších nosních dutin nebo do krku. Vzácně se může infekce rozšířit i do krve a způsobit otravu krve, tzv. sepsi. Sepse je život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Riziko komplikací je vyšší u dětí, starších osob a lidí s oslabenou imunitou.

Angína u dětí: Co je důležité vědět

Angína, neboli akutní tonzilitida, je častým onemocněním dětského věku. Projevuje se bolestí v krku, horečkou a zvětšenými mandlemi. Angína je vysoce nakažlivá a šíří se kapénkami, například při kašli nebo kýchání. Dítě s angínou by mělo zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s ostatními lidmi, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce. Nakažlivost je nejvyšší v prvních dnech nemoci, ale i po odeznění příznaků může být dítě ještě nějakou dobu infekční. Důležité je dodržovat hygienické návyky, jako je časté mytí rukou a zakrývání úst a nosu při kašli a kýchání. Pokud má vaše dítě příznaky angíny, je důležité navštívit lékaře, který určí diagnózu a zahájí vhodnou léčbu. Včasná léčba antibiotiky může zkrátit dobu nakažlivosti a zmírnit příznaky.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: StepanKysela

Tagy: je angína nakažlivá | informace o nakažlivosti angíny