Mezinárodní vesmírná stanice je fenoménem vesmíru

Když se tak zamyslíte nad životem ve vesmíru, jediným obyvatelným místem je Mezinárodní vesmírná stanice. Jinak zvaná International Space Station mnohdy označovaná zkratkou ISS. Místo, které je trvale okupováno od roku 2000. Od té doby se zde střídá jedna vesmírná posádka za druhou. Právě s tímto vesmírným fenoménem Vás podrobněji seznámíme.

Základní údaje související s ISS

Nejprve se pojďme zaměřit na základní fakta spjatá s tímto jediným obyvatelným místem ve vesmíru. V následující tabulce se budeme soustředit především na významná data a také na pár technických parametrů.

PředmětHodnota
První modulZarja
Vynesení do vesmíru1998
Obytný objem915,6 m3
Stálá posádka7 osob
Pár informací souvisejících s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Mezinárodní vesmírná stanice je dlouhá 73 metrů, její šířka je 109 metrů a výška činí 27,5 metrů. Celková váha se pohybuje kolem 419 tisíc kilogramů. Důležité je zdůraznit, že za jediný den oběhne Zemi 15,54krát.

Mezinárodní vesmírná stanice je velkým projektem

Na ISS se pravidelně střídají posádky z různých zemí světa, především ze třech významných a důležitých velmocí. A není se čemu divit, protože v tomto projektu je zainteresovaných hned pět kosmických agentur. Tou nejznámější je pochopitelně NASA. Kromě ní je to také JAXA, Ruskosmos a ESA. Poslední zmíněná je seskupením jedenácti evropských zemí, mezi kterými se mimochodem nenachází Česká republika.

Mezinárodní vesmírná stanice a jednotlivé moduly

Modul Zarja byl prvním, který se vznesl do vesmíru v roce 1998. Po něm samozřejmě následovaly mnohé další, které začaly tvořit jednotlivé části Mezinárodní vesmírné stanice. Jsou to například Unity, Destiny, Harmony, Columbus, Kibó, Copula, Rassvet, Bishop a Nauka. Některé jsou evropské, jiné americké, ruské a japonské. Do vesmíru je obvykle vynesly slavné raketoplány a podobná technika. Mezi nimi lze zmínit první Proton, pak Endeavour, Discovery, Atlantis a Falcon 9. Některé z modulů byly postupem času zrušeny, jiné zase měly podpůrnou funkci.

Uvidíme, jakým směrem se bude ISS rozrůstat a hlavně, jak bude pokračovat okupování a objevování vesmíru.