Observatoř Arecibo je dnes bohužel minulostí

Observatoř Arecibo je známá nejenom z vědeckého hlediska, ale také z toho filmového. V obou dvou segmentech byla velkým lákadlem. Její největší doménou byl především obří radioteleskop. Nic z toho už dnes bohužel nefunguje, protože v roce 2020 došlo k nekontrolovatelnému zřícení celé plošiny. Pojďme se ale na tuto observatoř zaměřit od samotného počátku.

Observatoř Arecibo a její minulost

Vytvoření této observatoře s velkým teleskopem započalo v roce 1963. Součástí observatoře se postupem let stalo nejenom návštěvnické centrum, které každoročně přilákalo spoustu turistů a obdivovatelů. Byl to ale také LIDAR. Bližší informace o tomto unikátním díle naleznete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
ProvozovatelCornellova univerzita
Další provozovatelNárodní vědecká nadace
Místo situováníKráter vyhaslé sopky
StátPortoriko
Informace spojené s observatoří Arecibo.

Observatoř Arecibo byla pojmenována právě podle místa svého situování. Nachází se mimochodem ve výšce 498 metrů nad mořem. Jen pro zajímavost uvedeme, že díky pozorování tímto teleskopem byly objeveny pulsary.

Základní parametry observatoře

Až do roku 2016 se tato observatoř pyšnila tím největším jednoaparátovým radioteleskopem na světě. Jeho průměr byl neuvěřitelných 305 metrů. Samotná anténa se nacházela 150 metrů nad zemí na betonových sloupech. Teleskop byl schopen pozorovat oblohu v pásu až 40° širokém. Vliv na to měla především každodenní rotace Země. Například v roce 1974, konkrétně 17. listopadu byla z tohoto místa vyslána zpráva mimozemským civilizacím.

Observatoř Arecibo a její zánik

Význam a popularita observatoře měly pochopitelně i svůj neblahý konec. Ten přišel v roce 2017, kdy došlo k poničení hurikánem Maria. V následujících letech přišla postupná destrukce narušené nosné konstrukce. Z výsledků vyšetřování bylo patrné, že observatoř už bohužel nemá cenu opravovat. Tato slova byla naplněna na konci roku 2020, kdy se plošina nekontrolovatelně zřítila. Tím zanikla observatoř Arecibo a celá její sláva. Ta se mimochodem táhla od vědeckého segmentu až po ten filmový. Vidět jste si mohli například v seriálu Akta X nebo v bondovce Zlaté oko.