Typy úrokových sazeb by měl znát naprosto každý

Svět financí je opravdu pestrý a různorodý, o tom není třeba pochybovat. Pokud se dostanete do kontaktu s půjčkami nebo hypotékami, měli byste se zajímat o jeden z nejrůznějších parametrů takového produktu. Je to úrok. Aby to nebylo tak snadné, na trhu existují různé typy úrokových sazeb, jejichž význam Vám podrobněji vysvětlíme.

Co je to úrok?

Když tuto definici v maximální možné míře zjednodušíme, úrok je v podstatě odměna tomu, kdo Vám půjčil peníze. V běžné praxi jsou to tedy bankovní domy a nebankovní společnosti. Jak už jsme ale uvedli v úvodu tohoto článku, není úrok jako úrok. A právě proto Vám v následující tabulce představíme typy úrokových sazeb podle jejich písmenného označení.

ZkratkaVýznam
p.a.Roční úroková sazba
p.s.Pololetní úroková sazba
p.q.Čtvrtletní úroková sazba
p.m.Měsíční úroková sazba
p.d.Denní úroková sazba
Zkratky základních úrokových sazeb na trhu.

Možná si říkáte, k čemu Vám vlastně takové vysvětlení je? Důvod je celkem zřejmý. Každý člověk se obvykle řídí roční úrokovou sazbou, která je jasně vypovídající. Pokud se však setkáte s jinými typy úrokových sazeb, celkové náklady mohou být zavádějící. Například čtvrtletní úroková sazba 2 % p.q. bude ve výsledku znamenat 8 % p.a, tedy 8% roční úroková sazba.

Typy úrokových sazeb tak trochu jinak

Kromě samotného označení úrokové sazby byste si měli pohlídat ještě jednu důležitou věc. A tou je způsob úročení. Úroky nemusí být pouze jednoduché, ale také složené. Ty se mohou dále úročit. Výjimkou nejsou ani úroky smíšené. Naopak z hlediska výplaty úroku jsou úroky polhůtní a předlhůtní.

Typy úrokových sazeb – RPSN

V prezentaci typů úrokových sazeb však ještě nekončíme. Kromě běžných úroků s výše uvedeným označením se můžete setkat ještě s jednou hodnotou. Je to roční procentuální sazba nákladů známá pod zkratkou RPSN. Jde o úrok, ve kterém jsou mimo jiné zahrnuty i všechny přidružené náklady. To znamená poplatky za sjednání, vedení úvěrového účtu a podobně. Taková všeříkající a jasně vypovídající hodnota, jíž byste měli ve smluvních podmínkách hlídat asi nejvíce.