Vysoký krevní tlak – Tipy, jak ho snížit přirozenou cestou

Vysoký krevní tlak je mnohdy označován, jako neviditelný zabiják. Každoročně má na svědomí životy spousty lidí, kteří jej podcení. Právě kvůli vysokým hodnotám dochází u lidí k mnoha zdravotním komplikacím končícím úmrtím. Týká se to až 25 % Čechů.

  • Selhání ledvin
  • Mrtvice
  • Srdeční příhoda
  • Riziko vzniku výdutě

Jaký je optimální krevní tlak?

Ještě, než se pustíme do výčtu všech tipů, jak snížit vysoký krevní tlak, zaměříme se primárně na jeho normální hodnoty. V tabulce níže Vám prozradíme, jaký tlak je optimální, jaký normální a který je naopak příliš vysoký.

TlakHodnota
Optimální120/80 mm Hg
Normální120-129/80-84 mm Hg
Vysoký normální tlak130-139/85-89 mm Hg
Vysoký krevní tlakNad 140/90 mm Hg
Jaké jsou hodnoty normální a vysokého krevního tlaku.

Hodnotu svého krevního tlaku můžete zjistit při návštěvě lékaře. Popřípadě si domů pořídíte některý z moderních tlakoměrů. Ty Vám umožní každodenní kontrolu a sledování těchto hodnot.

Začněte snižovat vysoký krevní tlak

Na krevní tlak můžete vyzrát prostřednictvím řady nejrůznějších věcí. Jeho hodnoty se hodně odvíjí od toho, jak se budete ve svém životě chovat. Přínosem jsou určitě intenzivní a pravidelné procházky, ideálně v přírodě na čerstvém vzduchu. Ráno a večer se na chvíli zastavte a pět minut zhluboka dýchejte. Snažte se relaxovat při poslechu své oblíbené hudby a pokuste se snížit pracovní tempo. Stres se totiž stane také Vaším velkým nepřítelem podporujícím vysoký krevní tlak.

Velký tlak a životospráva

Jak asi správně tušíte, s vysokým krevním tlakem je třeba bojovat nejenom fyzicky při pravidelném pohybu. Podceňovat nesmíte ani správné stravování. Vyhněte se například kávě s vyšším obsahem kofeinu. Zahrňte do svého pravidelného jídelníčku dostatečné množství brambor a přestaňte solit, respektive omezte množství soli na minimum. Přínosná je naopak hořká čokoláda a nejrůznější doplňky stravy. Místo zmiňované kávy si raději uvařte dobrý čaj. Přehánět byste to neměli ani s alkoholem. Když tohle všechno budete dodržovat, optimalizujete hodnoty svého krevního tlaku z dlouhodobého hlediska.