České vynálezy slaví úspěchy po celém světě

Češi jsou od pradávna vynalézaví, o tom není žádných pohyb. Sice se žádným způsobem neangažovali na vývoji Mezinárodní vesmírné stanice ISS, na druhou stranu mají za sebou celou řadu ostatních úspěšných vynálezů. Jsou to české vynálezy. S těmi nejslavnějšími z nich Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.

  • Vynález lodního šroubu.
  • Zmínka o slově robot.
  • Vynálezce Bleskosvodu.
  • Kontaktní čočky.

Mezi české vynálezy patří lodní šroub

A začít můžeme lodním šroubem. Ten se řadí mezi významné vynálezy. Stojí za ním Josef Ressel, který navrhl podobu lodního šroubu a také jeho správné situování na lodi. Bližší informace spojené s tímto vynálezem najdete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
VyzkoušenoNa lodi Civetta
Místo realizaceTerst
Rok1827
Základní informace související s vynálezem lodního šroubu.

Právě tímto vynálezem se chrudimský rodák zapsal do světových dějin techniky. Kromě něho však Českou republiku proslavily i mnohé další vynálezy.

Ostatní vynálezy stojící za zmínku

Uvést bychom měli třeba slovo robot, které se později ve světě hodně uchytilo a dnes ho zná naprosto každý. Jedno z nejznámějších slov tohoto typu bylo poprvé použito v roce 1920. Na svědomí jej má Karel Čapek. Aplikováno bylo ve hře R.U.R. Kromě něho lze zmínit například Bleskosvod používaný na mnohých nemovitostech a objektech. Jeho strůjcem je Prokop Diviš. Jeho experimenty započaly v roce 1754, kdy byl vztyčen patnáctimetrový bleskosvod, jehož délku později skoro ztrojnásobil.

Mezi české vynálezy s naprostou jistotou patří i kontaktní čočky. Jejich vynálezcem není nikdo jiný, než Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle DrSc. Jeho první sestavení čočky se váže s rokem 1961.

Jaké další české vynálezy musíte znát?

Vzhledem k tomu, že český národ je opravdu tvořivý, seznámíme Vás i s řadou ostatních vynálezů, které stojí určitě za zmínku. Typickým příkladem je vynález umělých cév, polarografie Jaroslava Heyrovského, kostkový cukr nebo ruchadlo. Zapomínat bychom neměli ani na známou trhavinu Semtex, kamenotisk a krevní skupiny. V tomto duchu šlo pochopitelně pokračovat. Český národ má být zkrátka na co hrdý.