Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí: Máte jasno?
- Co je daň z nemovitých věcí?
- Kdo musí daňové přiznání podat?
- Termín podání daňového přiznání
- Způsoby podání daňového přiznání
- Nezbytné údaje v daňovém přiznání
- Výpočet daně z nemovitých věcí
- Slevy a úlevy na dani
- Platba daně z nemovitých věcí
- Sankce za pozdní podání
- Změny v daňovém přiznání
- Užitečné informace a kontakty
Co je daň z nemovitých věcí?
Daň z nemovitých věcí je majetková daň, kterou platí v České republice vlastníci nemovitostí. Tato daň se vztahuje na pozemky, stavby a byty. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze jednou, a to do konce ledna následujícího roku po nabytí nemovitosti nebo po vzniku povinnosti platit daň. Pokud se nic nemění (například vlastník, rozsah pozemku), není potřeba daňové přiznání podávat opakovaně. Finanční úřad daň automaticky vypočítá a zašle složenku s termínem splatnosti. Informace o daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí, jako jsou potřebné formuláře, návod na jeho vyplnění nebo odpovědi na nejčastější dotazy, naleznete na webových stránkách Finanční správy.
Kdo musí daňové přiznání podat?
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se netýká každého. Existují případy, kdy povinnost podat daňové přiznání jasně vyplývá ze zákona, a naopak situace, kdy se vás tato povinnost netýká. Kdo tedy musí daňové přiznání podat? Především jsou to osoby, které nabyly nemovitost do svého vlastnictví v průběhu zdaňovacího období. To znamená, že pokud jste si například v roce 2023 koupili byt, dům nebo pozemek, budete muset podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí do konce ledna 2024. Stejně tak se povinnost vztahuje na ty, u kterých došlo ke změně, která má vliv na výpočet daně. Může se jednat o změnu výměry pozemku, stavby nebo změnu využití nemovitosti. V případě, že jste neobdrželi slovník pro daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, informujte se na svém finančním úřadě.
Termín podání daňového přiznání
Lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je do konce ledna následujícího roku, za který daň platíte. Pokud vám ale daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce, máte čas až do konce března. V případě, že poslední den lhůty připadá na víkend nebo svátek, posouvá se termín na nejbližší následující pracovní den. Nezapomeňte, že včasné podání daňového přiznání je vaší povinností. V případě pozdního podání vám hrozí pokuta. Daň z nemovitých věcí se platí vždy za celý rok, a to i v případě, že jste nemovitost vlastnili pouze část roku.
Způsoby podání daňového přiznání
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí lze podat několika způsoby. Poplatníci mohou využít online nástroje, jako je Daňová informační schránka (DIS) nebo portál Moje daně. Tyto platformy umožňují elektronické podání přiznání, a to i s využitím datových schránek. Pro ty, kteří preferují tradičnější metody, je možné podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí i v listinné podobě. Formulář lze stáhnout z webových stránek Finanční správy nebo vyzvednout na příslušném finančním úřadě. Vyplněný formulář se poté doručí osobně, poštou nebo prostřednictvím datové schránky. Důležité je dodržet zákonnou lhůtu pro podání daňového přiznání, která je standardně do konce měsíce března. V případě elektronického podání je lhůta prodloužena do konce měsíce dubna. Při podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je nezbytné uvést všechny povinné údaje a přílohy.
Nezbytné údaje v daňovém přiznání
Při vyplňování daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je nezbytné uvést všechny požadované údaje správně a úplně. Mezi nezbytné údaje patří: vaše identifikační údaje (jméno, příjmení, rodné číslo a adresa trvalého pobytu), údaje o nemovitosti, ze které daň odvádíte (katastrální území, číslo parcely, druh pozemku, výměra pozemku, číslo popisné, číslo bytu) a údaje o vlastnictví k nemovitosti (datum nabytí, způsob nabytí). Pokud podáváte daňové přiznání elektronicky, je nutné jej podepsat elektronickým podpisem. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává do konce ledna následujícího roku, za který se daň platí.
Výpočet daně z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí se platí z pozemků a staveb. Samotný výpočet daně z nemovitých věcí není složitý. Pro výpočet daně je potřeba znát výši daňového základu a sazbu daně. Daňový základ se u staveb určuje podle druhu stavby a u pozemků podle jejich umístění a způsobu využití. Sazba daně se liší podle velikosti obce, ve které se nemovitost nachází. Pro výpočet daně z nemovitých věcí existuje několik způsobů. Nejjednodušší je využít online kalkulačku, kterou naleznete na webových stránkách Finanční správy. Daň z nemovitých věcí se platí jednou ročně, a to do konce května. Pokud je daň vyšší než 5 000 Kč, je možné ji rozdělit do dvou splátek. Druhá splátka je pak splatná do konce listopadu. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává pouze v případě, že jste v daném roce nabyli nemovitost, prodali nemovitost, nebo došlo ke změně údajů, které mají vliv na výši daně.
Slevy a úlevy na dani
Při podávání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí je důležité vědět, zda máte nárok na některou ze slev a úlev. Tyto slevy a úlevy mohou vaši daňovou povinnost snížit nebo zcela eliminovat. Mezi nejčastější slevy patří sleva na poplatníka, sleva na manželku/manžela a sleva na studenta.
Vlastnost | Byt | Rodinný dům |
---|---|---|
Předmět daně | Bytová jednotka | Zastavěná plocha a nádvoří |
Sazba daně | Stanovena podle zákona o dani z nemovitých věcí |
Sleva na poplatníka je uplatňována automaticky a snižuje daňovou povinnost o pevnou částku. Nárok na slevu na manželku/manžela má poplatník, jehož manžel/ka má nízké příjmy. Sleva na studenta se uplatňuje na děti studující na střední nebo vysoké škole. Kromě slev existuje i řada úlev, které se vztahují k vlastnictví nemovitosti.
Mezi nejvýznamnější patří úleva na hlavní bydliště, která se uplatňuje na nemovitost, ve které má poplatník trvalé bydliště. Další úlevou je úleva na objekt památkové péče, která se vztahuje na nemovitosti zapsané v seznamu kulturních památek. Pro využití slev a úlev je nutné splnit podmínky stanovené zákonem. Podrobné informace o slevách a úlevách na dani z nemovitých věcí naleznete na webových stránkách Finanční správy České republiky.
Platba daně z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí je splatná vždy do konce května daného roku. Pokud je ale tento den sobota, neděle nebo svátek, posouvá se lhůta na nejbližší následující pracovní den. Daň je možné uhradit několika způsoby: bezhotovostně převodem na účet finančního úřadu, poštovní poukázkou typu A, nebo v hotovosti na pokladně finančního úřadu. Pro bezhotovostní platbu je důležité uvést správný variabilní symbol, kterým je číslo vašeho daňového identifikačního čísla. V případě, že podáváte daňové přiznání elektronicky, je možné provést platbu online prostřednictvím daňového portálu. Informace o platbě daně z nemovitých věcí, včetně čísla účtu a variabilního symbolu, naleznete na daňovém portálu Finanční správy ČR nebo na webových stránkách vašeho místně příslušného finančního úřadu. Včasná úhrada daně z nemovitých věcí je důležitá, v opačném případě vám hrozí penále z prodlení.
Sankce za pozdní podání
V případě, že nestihnete podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí včas, hrozí vám sankce. Lhůta pro podání daňového přiznání je standardně do konce května, ale pokud podáváte elektronicky a máte datovou schránku, máte čas až do konce června. Za pozdní podání daňového přiznání vám hrozí pokuta, jejíž výše se odvíjí od délky prodlení. Pokud daňové přiznání podáte do 5 pracovních dnů po lhůtě, pokuta se nepředepisuje. V případě delšího prodlení se pokuta zvyšuje a může dosáhnout až 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení, maximálně však 5 % z daně. Důležité je si uvědomit, že pokuta se vztahuje i na situace, kdy daňové přiznání podáte včas, ale bude obsahovat chyby nebo nebude kompletní. V takovém případě vás finanční úřad vyzve k doplnění nebo opravě a stanoví vám náhradní lhůtu. Pokud ani v této lhůtě nesplníte své povinnosti, bude vám vyměřena pokuta za pozdní podání.
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je důležitou povinností každého majitele nemovitosti. Jeho včasné a správné podání je klíčové pro předcházení zbytečným komplikacím a sankcím.
Božena Černá
Změny v daňovém přiznání
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se v posledních letech dočkalo několika změn. Tyto změny se týkají jak samotného formuláře, tak i způsobu jeho podání. Od roku 2020 je možné daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podat pouze elektronicky, a to prostřednictvím online formuláře na webových stránkách Finanční správy. Tato změna má zjednodušit a urychlit celý proces podání. Dříve bylo možné daňové přiznání podat i v listinné podobě, ale tato možnost již není k dispozici. Další změnou je zavedení možnosti platby daně z nemovitých věcí online. Tuto možnost ocení zejména ti, kteří nechtějí platit daň složenkou nebo bankovním převodem. Platbu online je možné provést prostřednictvím platební brány. V neposlední řadě došlo i k úpravě samotného formuláře daňového přiznání. Tyto úpravy se týkají především zjednodušení a zpřehlednění formuláře. Cílem těchto změn je usnadnit daňovým poplatníkům plnění jejich daňových povinností.
Užitečné informace a kontakty
Pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí existuje několik možností. Můžete ho podat elektronicky prostřednictvím online finančního portálu, zaslat poštou na adresu vašeho finančního úřadu, nebo ho doručit osobně. Lhůta pro podání daňového přiznání je do konce ledna následujícího roku, pokud podáváte papírově. V případě elektronického podání je lhůta prodloužena do konce března. Podrobnější informace o daňovém přiznání k dani z nemovitých věcí, včetně potřebných formulářů a návodů k jejich vyplnění, naleznete na webových stránkách Finanční správy. Dále se můžete obrátit na bezplatnou infolinku Finanční správy, kde vám operátoři rádi zodpoví vaše dotazy. Pamatujte, že včasné a správné podání daňového přiznání je vaší povinností a předejdete tak případným sankcím.
Publikováno: 12. 11. 2024
Kategorie: Finance