Finance: Uplatněte slevu na dítě zpětně a získejte tisíce!

Uplatnění Slevy Na Dítě Zpětně

Kdy lze uplatnit slevu zpětně

Slevu na dítě zpětně lze uplatnit až 3 roky zpětně od konce zdaňovacího období, ve kterém vznikl nárok na slevu. To znamená, že v roce 2023 můžete uplatnit slevu na dítě za roky 2022, 2021 a 2020. Pro zpětné uplatnění slevy je potřeba podat dodatečné daňové přiznání za rok, za který chcete slevu uplatnit. K dodatečnému daňovému přiznání je nutné doložit dokumenty, které prokazují nárok na slevu, například rodný list dítěte. Pokud jste si slevu na dítě zapomněli uplatnit včas, nezoufejte. Stále máte možnost si o ni požádat zpětně a získat tak peníze zpět.

Podmínky pro uplatnění slevy

Slevu na dítě lze uplatnit zpětně, a to až za poslední tři roky. Pokud jste si slevu v minulosti neuplatňovali, ačkoliv jste na ni měli nárok, můžete tak učinit dodatečně podáním daňového přiznání. Pro zpětné uplatnění slevy je potřeba doložit doklady o splnění podmínek pro uplatnění slevy, jako je například rodný list dítěte. Dále je nutné doložit dokumenty prokazující váš nárok na slevu, například potvrzení o studiu dítěte. Pro zpětné uplatnění slevy na dítě je možné využít formulář „Dodatečné daňové přiznání“. Ten je k dispozici na webových stránkách Finanční správy. Formulář je nutné vyplnit a podat na příslušném finančním úřadě. Pro zjednodušení celého procesu je vhodné obrátit se na daňového poradce. Ten vám pomůže s přípravou všech potřebných dokumentů a poradí s vyplněním daňového přiznání.

Nezbytné dokumenty a formuláře

Pro zpětné uplatnění slevy na dítě budete potřebovat několik dokumentů. Nezbytný je formulář "Přehled o příjmech a výdajích" pro daný rok, kam slevu chcete uplatnit. Tento formulář získáte na webových stránkách Finanční správy nebo na kterémkoli finančním úřadě. Dále si připravte potvrzení o studiu dítěte, pokud se na něj sleva vztahuje. V případě, že dítě studovalo v zahraničí, je nutné doložit nostrifikaci studia. Pokud jste samoživitelka nebo samoživitel, budete potřebovat rozsudek soudu o svěření dítěte do péče nebo úmrtní list druhého rodiče. V případě střídavé péče je nutné doložit dohodu o výchově a výživě dítěte. Kromě výše zmíněných dokumentů si připravte také vaše daňové identifikační číslo a rodný list dítěte. Všechny dokumenty musí být originály nebo úředně ověřené kopie.

Lhůta pro zpětné uplatnění

Slevu na dítě uplatňujete v daňovém přiznání za rok, ve kterém jste splňovali podmínky pro její uplatnění. Pokud jste tak neučinili včas, nezoufejte! Existuje možnost zpětného uplatnění. Máte na to 3 roky od podání daňového přiznání. Pokud jste daňové přiznání podali například v březnu 2021, máte čas do března 2024. Pro zpětné uplatnění slevy je potřeba podat dodatečné daňové přiznání. To se podává na stejném formuláři jako běžné daňové přiznání. Nezapomeňte uvést rok, za který slevu uplatňujete. K dodatečnému daňovému přiznání je nutné doložit dokumenty, které prokazují váš nárok na slevu. Může se jednat o rodný list dítěte, potvrzení o studiu nebo o tom, že dítě žije ve společné domácnosti. Finanční úřad vám vrátí přeplatek na dani. Nezapomeňte, že lhůta pro zpětné uplatnění slevy na dítě je 3 roky. Nenechávejte si to na poslední chvíli!

uplatnění slevy na dítě zpětně

Chcete-li uplatnit slevu na dítě zpětně, je potřeba podat dodatečné daňové přiznání za rok, kterého se sleva týká. V tomto přiznání uvedete všechny náležitosti pro uplatnění slevy, stejně jako byste to dělali v běžném termínu.

Radomír Černý

Daňové přiznání k dani z příjmu

V některých případech můžete uplatnit slevu na dítě zpětně, a to až za poslední 3 roky. To se týká situací, kdy vám v minulých letech vznikl nárok na slevu, ale z nějakého důvodu jste ji neuplatnili. Typicky se to stává, pokud jste v daném roce měli nízké příjmy a nevyužili jste celou výši slevy na poplatníka. Zbylou část slevy na poplatníka pak můžete použít k navýšení slevy na dítě, a to i zpětně.

Pro zpětné uplatnění slevy na dítě je potřeba podat dodatečné daňové přiznání k dani z příjmů za rok, za který chcete slevu uplatnit. K tomuto přiznání je nutné přiložit dokumenty, které prokazují váš nárok na slevu, například rodný list dítěte.

Nezapomeňte, že zpětné uplatnění slevy na dítě je možné pouze v případě, že jste v daném roce měli dostatečně vysoké příjmy, abyste slevu mohli využít. Pokud jste měli nízké příjmy a slevu jste nemohli uplatnit ani v původním daňovém přiznání, pak vám zpětné podání bohužel nepomůže.

Pro jistotu se vždy obraťte na finanční úřad nebo daňového poradce, kteří vám s uplatněním slevy na dítě poradí a pomohou vám s vyplněním všech potřebných dokumentů.

Rozdíl mezi slevou a bonusem

Sleva na dítě a daňový bonus na dítě jsou dva odlišné pojmy, i když oba souvisí s daňovým zvýhodněním na dítě. Rozdíl spočívá v tom, kdy a jakým způsobem je možné je uplatnit. Slevu na dítě uplatňuje poplatník daně, tedy zpravidla rodič, u kterého má dítě trvalý pobyt, a to přímo ze své daňové povinnosti. Pokud je daňová povinnost nižší než sleva na dítě, poplatník daně nic neplatí a zbylá část slevy propadá. Bonus na dítě je možné uplatnit v případě, že daňová povinnost po uplatnění slevy na dítě je nižší než daňový bonus. V praxi to znamená, že pokud rodič vydělává méně a sleva na dítě je vyšší než jeho daňová povinnost, může si zažádat o proplacení rozdílu formou daňového bonusu. Důležité je zmínit, že slevu na dítě je možné uplatnit zpětně, a to až 3 roky zpětně. Pokud jste tedy v minulých letech nesplňovali podmínky pro uplatnění daňového bonusu, ale nyní ano, můžete si o něj požádat i za předchozí roky. Pro zpětné uplatnění slevy na dítě je nutné podat dodatečné daňové přiznání za daný rok.

uplatnění slevy na dítě zpětně

Výše slevy na dítě pro rok 2023

Sleva na dítě se dá uplatnit i zpětně, a to až za poslední 3 roky. Pokud jste si ji v minulosti neuplatnili, a splňujete podmínky, můžete tak učinit dodatečně. Pro rok 2020 činila sleva na dítě 1 345 Kč měsíčně, pro rok 2021 pak 1 520 Kč měsíčně a pro rok 2022 se jednalo o 1 617 Kč měsíčně. Pro zpětné uplatnění slevy na dítě je potřeba podat dodatečné daňové přiznání za rok, za který si slevu chcete uplatnit. K daňovému přiznání je nutné doložit dokumenty, které prokazují nárok na slevu, jako je například rodný list dítěte. Pro podání dodatečného daňového přiznání máte lhůtu 3 roky od podání původního daňového přiznání. Doporučujeme se obrátit na finanční úřad, kde vám s podáním dodatečného daňového přiznání rádi pomohou.

Způsob uplatnění Lhůta pro podání Maximální výše slevy (2023)
Daňové přiznání k dani z příjmů Do 3 měsíců od konce daňového období (většinou do 1. dubna následujícího roku) 17 330 Kč za rok na jedno dítě
Žádost o roční zúčtování daně u zaměstnavatele Do 15. února následujícího roku 17 330 Kč za rok na jedno dítě

Uplatnění slevy u zaměstnavatele

Pokud jste si nemohli uplatnit slevu na dítě v měsíční mzdě u zaměstnavatele, nezoufejte! Existuje možnost, jak slevu uplatnit zpětně a získat tak peníze zpět. Stačí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a uplatnit slevu v něm.

Pro zpětné uplatnění slevy na dítě budete potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele (Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků). Dále si připravte rodné číslo dítěte a případně i další dokumenty, které se vztahují k nároku na slevu (například rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče).

uplatnění slevy na dítě zpětně

Daňové přiznání je možné podat elektronicky nebo v papírové podobě. Lhůta pro podání daňového přiznání je standardně do konce března následujícího roku. Pokud daňové přiznání zpracovává daňový poradce, máte lhůtu prodlouženou do konce června.

Nezapomeňte, že zpětné uplatnění slevy na dítě je možné pouze za posledních 5 let. Pokud si nejste jistí, zda máte na slevu nárok a jak ji správně uplatnit, neváhejte se obrátit na finanční úřad nebo daňového poradce.

Zpětné uplatnění u daňového bonusu

Zpětně uplatnit slevu na dítě, tedy daňový bonus, je možné až 3 roky zpětně. To znamená, že pokud jste si slevu na dítě v minulých letech neuplatnili, ačkoliv jste na ni měli nárok, můžete tak učinit dodatečně. Pro zpětné uplatnění daňového bonusu je potřeba podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za příslušný rok. K daňovému přiznání je nutné doložit dokumenty prokazující nárok na slevu na dítě, jako je například rodný list dítěte. Pokud jste si slevu na dítě v minulosti neuplatnili, ačkoliv jste na ni měli nárok, určitě neváhejte a podejte si dodatečné daňové přiznání. Můžete tak získat nemalé finanční prostředky. Pro podání dodatečného daňového přiznání a uplatnění slevy na dítě zpětně existuje několik možností. Můžete si stáhnout a vytisknout formulář daňového přiznání z webových stránek Finanční správy, vyplnit ho a doručit osobně na příslušný finanční úřad. Další možností je podat daňové přiznání elektronicky. Pro elektronické podání je nutné mít datovou schránku nebo elektronický podpis.

Chyby při uplatňování slevy

Jednou z nejčastějších chyb je, že si rodiče myslí, že slevu na dítě uplatní zpětně až v dalším roce. To ale není pravda. Slevu na dítě je možné uplatnit zpětně pouze v rámci daného zdaňovacího období, tedy do konce dubna následujícího roku. Pokud si slevu na dítě neuplatníte včas, nárok na ni zaniká. Další častou chybou je, že si rodiče nepodávají daňové přiznání, pokud jim vznikla povinnost. I když třeba nemáte zdanitelné příjmy, ale pečujete o dítě, na které máte nárok uplatnit slevu, musíte podat daňové přiznání. Pouze tak vám může finanční úřad slevu na dítě zpětně vyplatit. Nezapomeňte, že pro uplatnění slevy na dítě zpětně potřebujete doložit všechny potřebné dokumenty. Mezi ně patří například rodný list dítěte, potvrzení o studiu, pokud je dítě studentem, nebo rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče. Pokud si nejste jistí, jak správně uplatnit slevu na dítě zpětně, obraťte se na finanční úřad. Úředníci vám rádi poradí a pomohou s vyplněním daňového přiznání.

uplatnění slevy na dítě zpětně

Užitečné kontakty a informace

Pro zodpovězení vašich dotazů ohledně uplatnění slevy na dítě zpětně a pro získání podrobnějších informací se můžete obrátit na níže uvedené instituce:

  • Finanční úřad: Kontaktujte svůj místně příslušný finanční úřad, kde vám poskytnou informace specifické pro vaši situaci.
  • Infocentrum České správy daní: Pro obecné dotazy týkající se daní a daňových slev můžete využít infolinku České správy daní.
  • Online portál Moje daně: Na tomto portálu naleznete formuláře a návody pro podání daňového přiznání a dalších dokumentů.
  • Daňový poradce: Pro komplexní poradenství a pomoc s vyplněním daňového přiznání se můžete obrátit na daňového poradce.

Pamatujte, že lhůta pro podání žádosti o vrácení přeplatku na dani je omezená, proto neváhejte s kontaktováním relevantních institucí co nejdříve.

Publikováno: 29. 08. 2024

Kategorie: Finance

Autor: StepanKysela

Tagy: uplatnění slevy na dítě zpětně