Kreditní karta je pomocníkem, když víte, jak na to

Kreditní karta není určitě to samé, jako úvěr ze stavebního spoření. Jde o způsob, jak si půjčit menší finanční obnos, který se obvykle odvíjí od toho, jak vysoký je Vás příjem a jak moc jste bonitním klientem. Na úvod se určitě vyplatí prozradit jednu podstatnou informaci. Kreditka rozhodně není to samé, jako debetní karta vydaná k běžnému bankovnímu účtu.

V případě kreditní karty čerpáte finanční prostředky banky a jde o určitý druh půjčky. U debetní karty využíváte peněz uložených na vlastním bankovním účtu.

Výhody kreditních karet

Pojďme se nejprve zaměřit na klady tohoto platebního prostředku. Kreditní karta je v podstatě jednou z nejlevnějších půjček na trhu. A to pouze za předpokladu, že peníze stihnete vrátit v bezúročném období. Po něm přichází naopak poměrně vysoký úrok. Dalším benefitem je to, že finance máte neustále při ruce. Navíc se jedná o bezpečné platby, takže se nemusíte obávat nějakého zneužití. O průměrný hodnotách kreditních karet se více dočtete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Bezúročné období45 až 55 dní
Minimální útrata0 Kč až 4 000 Kč
Úroková sazba7,9 % až 26 %
Poplatek za vedení karty0 Kč až 500 Kč
Obecné informace pojící se ke kreditním kartám.

Ještě bychom neměli zapomínat ani na to, že kreditní karta přináší také odměny při placení. Například peníze nazpět za nákupy u vybraných partnerů, pojištění proti odcizení, prodlouženou záruku na spotřebiče a mnohé další.

Kreditní karta a její nevýhody

Každá mince má dvě strany a kreditní karty nejsou žádnou výjimkou. Proto byste měli vědět i o negativech tohoto platebního prostředku. Jak už bylo zmíněno, rozhodně neprošvihněte bezúročné období. Myslete také na poměrně vysoké poplatky při výběru peněz z bankomatů. To se týká Česka i zahraničí. Zároveň nepodlehněte pocitu, že u sebe stále nosíte vekou sumu, kterou můžete utratit za cokoliv. To rozhodně není dobrý přístup, který by se mohl postupem času proměnit v dluhovou past.