Úvěr ze stavebního spoření vs. hypotéka

Spousta lidí touží po vlastním bydlení. Cesta k němu je však mnohdy hodně trnitá. Tím největším trnem v patě jsou pochopitelně finance. Když jich není mnoho nezbývá než využít některého z úvěrových produktů na trhu. Není to ovšem pouze úvěr ze stavebního spoření, jak by si mohl, kdo myslet. K dispozici jsou ještě další varianty.

  • Státní hypotéka.
  • Úvěr od stavební spořitelny.
  • Klasická hypotéka.

Státní hypotéka není pro každého

Než se zaměříme na úvěr ze stavebního spoření v porovnání s klasickou hypotékou, zmíníme se okrajově o státní hypotéce. Respektive o financích pocházejících ze Státního fondu podpory investic na vlastní bydlení. Zde jsou nastaveny podmínky poměrně přísně, i maximální dosažená částka. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím tabulky níže.

PředmětHodnota
Modernizace bydleníMax. 600 000 Kč
Družstevní bytMax. 2 000 000 Kč
Pořízení rodinného domuMax. 2 400 000 Kč
Dostupná částka90 % hodnoty nemovitosti
Detaily týkající se státní hypotéky a jejích maximálních hodnot.

Státní hypotéka je obvykle spojena s desetiletou splatností u modernizace obydlí a s dvacetiletou dobou splatnosti u pořízení vlastního bydlení.

Úvěr ze stavebního spoření a jeho přednosti

Mezi klady této varianty patří určitě fakt, že při nižších částkách nemusíte ručit nemovitostí. Když nedosáhnete na řádný úvěr, bude Vám nabídnut překlenovací úvěr, i když s vyšší úrokovou sazbou. Vzhledem k tomu, že si souběžně s úvěrem spoříte, máte nárok na státní podporu ve výši až 2 000 Kč ročně. Navíc, řádný úvěr ze stavebního spoření lze doplatit bez sankcí.

Počítat ovšem musíte s určitými poplatky, hlavně těmi vstupními při sjednání smlouvy na stavební spoření. Úroková sazba je stejná po celou dobu splatnosti, což někdy nemusí být kladem, ale spíše záporem.

Úvěr ze stavebního spoření a jeho alternativa

Alternativou je pochopitelně myšlena klasická hypotéka. Ta může mít nižší úrok a dosahovat vyšší částky a délky splatnosti. Na druhou stranu Vás čeká náročnější administrativa a musíte ručit nemovitostí. Je tedy na každém, jakému řešení dá přednost a co je pro něj výhodnější.