Nebankovní půjčky vs. bankovní - Poznejte hlavní rozdíly

Když se rozhodnete vzít si v dnešní době půjčku na cokoliv, měli byste znát typy úrokových sazeb. Právě díky nim do nejmenšího detailu poznáte, kolik peněžních prostředků ve výsledku přeplatíte. Další důležitou věcí jsou samotné druhy půjček. V současné době se na trhu můžete setkat se dvěma odlišnými zdroji financí. Bankovní půjčky a nebankovní půjčky.

Banky a nebankovní společnosti

Bankovní půjčky jsou logicky poskytovány bankovními institucemi, které se pyšní bankovní licencí. Naopak nebankovní půjčky nabízí nebankovní společnosti. Ty nejsou klasickými bankami. Na druhou stranu disponují příslušnou licencí od České národní banky. Ta je zároveň jejich kontrolorem při vykonávání činnosti.

Nebankovní půjčky pod drobnohledem

Ať už se rozhodnete pro bankovní půjčky nebo nebankovní úvěry, měli byste znát klady a zápory obou segmentů. Právě na základě nich se s největší pravděpodobností budete rozhodovat. My Vám nyní přinášíme výhody a nevýhody formou jednoduchých otázek a odpovědí.

Jaké jsou výhody bankovních půjček?

V jejich případě získáte nižší úrokovou sazbu a hodnotu RPSN. Často se můžete dopracovat k vyšší částkám a zároveň Vám hrozí menší riziko v situaci, kdy nebudete moci splácet peníze.

Jaké jsou nevýhody bankovních úvěrů?

Počítat musíte s přísnějšími podmínkami získání. Obvykle je zapotřebí ručitel a někdy narazíte i na speciální poplatky za zprostředkování nebo vedení úvěrového účtu. Čeká Vás také větší administrativní zátěž.

Jaké jsou výhody nebankovních půjček?

Vedle rychlosti vyřízení celého procesu to bude lepší dostupnost a bohatší možnost výběru. Získáte větší šanci na získání i díky nenáročnému dokládání potřebných dokumentů.

Jaké jsou nevýhody nebankovních úvěrů?

Připravte se na menší výši úvěru a kratší dobu splatnosti. Obvykle se se vším pojí i větší úroková sazba, potažmo hodnota RPSN. Když nebudete splácet, čekají Vás vyšší sankční poplatky a poměrně snadno se můžete octnout v dluhové pasti.

Jsou lepší bankovní nebo nebankovní půjčky?

Na to nelze jednoznačně odpovědět, protože každý žadatel má jiné možnosti splácení a nachází se v odlišné životní situaci.