Největší vrtulník světa je na nebi stále aktivní

Prostor nad námi je dobýván nejrůznějšími společnostmi a stroji. Typickým příkladem je SpaceX. My se v tomto článku však nezaměříme na dobývání vesmíru, jako spíše na menší výšky. Právě v této oblasti se pohybuje největší vrtulník světa. Vojenská technika, která stojí určitě za zmínku.

  • Mil Mi-26.
  • Ruský super těžký vrtulník.
  • Transportní technika.

Největší vrtulník světa v číslech

Nejtěžší, největší a v podstatě nejvýkonnější sériově vyráběný vrtulník. Přesně tak lze definovat Mil Mi-26, který je podle kódu NATO označován, jako „Halo“. Víceúčelový transportní vrtulník Vám nyní představíme v číslech.

PředmětHodnota
První let1977
Zařazení do armády1983
Kapacita80 vyzbrojených vojáků
Náklad25 tun
Informace týkající se největšího vrtulníku světa.

Největší vrtulník světa funguje už nějakou tu dobu a vyráběn je doposud. Vyrobených kusů bylo přes 316. Jeho největší zastoupení je v týlové podpoře a blízké oblasti. Slouží i pro přepravu dělostřelectva a vozidel.

Jaké verze Mil Mi-26 vznikly?

Stejně, jako spousta jiné vojenské techniky, také tento letecký velikán se dočkal několika modifikací a úprav. Například Mi-26MS slouží primárně pro přepravu zraněných. Vojenská verze je označována jako Mi-26 Halo-A. Pokud jde o verzi pro nákladní přepravu, narazíte na Mi-26T a varianta přepravující pohonné hmoty má v názvu Mi-26TZ. Úspěšně funguje i létající jeřáb Mi-26PK nebo civilní verze Mi-26P. Ta je schopna pojmout dokonce až 63 lidí.

Největší vrtulník světa a další informace

Největší vrtulník světa pochopitelně neslouží pouze v ruské armádě. Využíván je také v jiných zemích. Patří mezi ně Bělorusko, Indonésie, Indie, Kazachstán, Laos, Mexiko, Peru, Ukrajina, Severní Korea, Řecko a Venezuela. Mezi důležité zajímavosti se řadí například to, že posádka je vícečlenná. Tvoří ji dva piloti, jeden navigátor, technik a inženýr. Rychlost největšího vrtulníku světa je 295 km/h, ta cestovní je pak o něco nižší 255 km/h.

Pokud má Mil Mi-26 přídavné nádrže, dokáže uletět vzdálenost až 1 920 kilometrů a více. Jeho dostup je mimochodem 4 600 metrů. Možná se Vám poštěstí a někdy ho spatříte nad svými hlavami. Jde o skutečný unikát a král nebes.