SpaceX je úspěšná společnost dobývající vesmír

S dobýváním vesmíru se pojí řada pojmů, od družic, až po Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Zapomenout bychom v tomto směru neměli ani na společnost SpaceX neboli Space Exploration Technologies Corporation. Ta působí primárně v aerokosmickém průmyslu a my Vám o ní nyní přinášíme řadu zajímavých informací.

PředmětHodnota
Založena2002
ZakladatelElon Musk
SídloHawthome, Kalifornie
Cíl společnostiKolonizace Marsu
Základní informace o společnosti SpaceX.

Už pouhé jméno Elon Musk naznačuje, že nejde jen tak o ledajaký projekt, což bylo v několika posledních letech dokázáno řadou slavných úspěchů.

Úspěchy společnosti SpaceX

Cíle SpaceX jsou celkem zřejmé. Je to dobývání vesmíru, Marsu, vesmírná turistika a podobně. Pojďme se ale zaměřit na historicky první ovace tohoto velkolepého projektu. První raketou, která vzešla z této společnosti a dosáhla oběžné dráhy byla Falcon 1 v roce 2008. O dva roky poté byla do vesmíru úspěšně vynesena kosmická loď. V roce 2012 dokonce doputovala až k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Tím začaly úspěchy, které na sebe nenechaly moc dlouho čekat.

Jmenovat lze třeba přistání prvního stupně orbitální rakety na pevnině v roce 2015, znovupoužití kosmické lodě Dragon C106 a tak dále. Zapomínat bychom neměli ani na to, že SpaceX, jako první soukromá společnost dopravila dvoučlennou a posléze i čtyřčlennou posádku do vesmíru. A to až k Mezinárodní vesmírné stanici. To se psal rok 2020.

Co dalšího byste měli vědět?

Elon Musk je skutečným vizionářem a jeho touha po objevování vesmíru je neutuchající. Možná právě proto je podnikatelský model SpaceX natolik úspěšný. Za zmínku stojí například to, že v roce 2021 se společnost stala největším soukromým provozovatelem satelitů. S firmou souvisí i spousta ostatních slavných projektů a označení. Jmenovat lze kupříkladu raketový systém Starship, misi SES-8, Crew Dragon 2 nebo misi Inspiration4. Tohle všechno a mnohé další je SpaceX v celé svojí kráse. Uvidíme, jakým směrem se tento dobyvatel vesmíru bude ubírat.