Višněvského balzám 100g: Co se skrývá v této tajemné masti?

Višněvského Balzám 100G

Co je Višněvského balzám?

Višněvského balzám, v lékárnách dostupný i pod názvem Višněvského liniment, je tradiční léčivý přípravek s charakteristickou vůní. Jeho historie sahá až do počátku 20. století, kdy ho vyvinul ruský chirurg Alexander Višněvskij. Balzám se dodnes s úspěchem používá k léčbě různých kožních onemocnění. Základem Višněvského balzámu je kombinace tří účinných látek: xeroformu, ricinového oleje a dehtu. Xeroform působí antisepticky a adstringentně, ricinový olej změkčuje pokožku a podporuje hojení ran a dehet má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Višněvského balzám se nejčastěji používá k léčbě hnisavých ran, abscesů, vředů, proleženin a popálenin. Nanáší se v tenké vrstvě na postižené místo a překrývá se sterilním obvazem. Obvaz je vhodné měnit 1-2x denně. Ačkoliv je Višněvského balzám obecně považován za bezpečný, v některých případech může vyvolat alergickou reakci. Pokud se u vás objeví zarudnutí, svědění nebo otok, přerušte používání balzámu a poraďte se s lékařem.

Historie a původ balzámu

Višněvského balzám, známý také jako „Višňovského liniment“, má dlouhou a zajímavou historii. Vytvořil ho během druhé světové války sovětský chirurg Alexander Višněvskij. Hledal účinný prostředek k léčbě hnisajících ran a popálenin u vojáků na frontě. Jeho receptura kombinovala tradiční přírodní ingredience s tehdy moderními antiseptickými látkami. Balzám se rychle osvědčil a brzy se stal nepostradatelným pomocníkem v polních podmínkách. Po válce se jeho popularita rozšířila i mimo Sovětský svaz a dodnes se používá v mnoha zemích světa. V České republice je Višněvského balzám stále oblíbeným a cenově dostupným prostředkem první pomoci.

Složení a charakteristika

Višněvského balzám, známý také jako „Višňák“, je tradiční léčivý přípravek s charakteristickým aroma. Jeho receptura je stará více než sto let a dodnes se používá k léčbě různých kožních onemocnění.

Základem balzámu je kombinace tří hlavních složek: xeroformu, dehtu a ricinového oleje. Xeroform působí antisepticky a adstringentně, čímž pomáhá dezinfikovat rány a urychlovat jejich hojení. Dehet, získávaný z březové kůry, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Podporuje prokrvení tkání a urychluje tak regeneraci pokožky. Ricinový olej slouží jako nosič účinných látek a zároveň zjemňuje pokožku a zabraňuje jejímu vysušování.

Višněvského balzám se vyznačuje hustou konzistencí a tmavě hnědou barvou. Jeho typické aroma je způsobeno především obsahem dehtu. Balzám se nanáší v tenké vrstvě na postižené místo a překrývá se sterilním obvazem.

Tradiční použití balzámu

Višněvského balzám, tmavě hnědá mast s charakteristickou vůní, se v českých domácnostech používá již po generace. Jeho popularita pramení z tradičního použití na různé kožní neduhy. Balzám se osvědčil jako pomocník při léčbě drobných ran, odřenin a popálenin. Jeho antiseptické účinky pomáhají předcházet infekci a urychlují hojení. Mnoho lidí si balzám spojuje i s léčbou vředů a proleženin. Díky svým vlastnostem podporuje prokrvení tkání a urychluje tak regeneraci poškozené kůže. I přes svou popularitu je důležité pamatovat na to, že Višněvského balzám není univerzálním řešením pro všechny kožní problémy. Vždy je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti jeho použití, a to zejména v případě chronických onemocnění nebo alergií.

Účinky na pokožku

Višněvského balzám, známý také jako „černá mast“, se tradičně používá k léčbě různých kožních onemocnění. Jeho hlavní složkou je dehet, který má antiseptické a protizánětlivé účinky. Díky tomu může balzám pomoci urychlit hojení drobných ran, popálenin a odřenin. Dehet také podporuje prokrvení pokožky, což může být prospěšné při léčbě proleženin. Višněvského balzám by se však neměl používat na otevřené rány nebo hluboké poranění kůže. V takových případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Někteří lidé mohou být na složky balzámu alergičtí, proto je vhodné před prvním použitím provést test citlivosti na malé ploše kůže. Pokud se po aplikaci balzámu objeví zarudnutí, svědění nebo jiné nežádoucí reakce, je nutné jeho užívání přerušit a poradit se s lékařem. Pamatujte, že Višněvského balzám je tradiční léčebný prostředek a jeho účinky se mohou u jednotlivých osob lišit.

Višněvského balzám, ten zázrak z dob našich babiček, skrývá ve svém nenápadném hnědém obalu sílu přírody. Jeho specifická vůně možná některé odradí, ale ti, kteří znají jeho blahodárné účinky na kožní neduhy, na něj nedají dopustit. Stačí malé množství a rána se hojí rychleji.

Zdeněk Dvořáček

Kdy balzám použít?

Višněvského balzám, s jeho charakteristickou vůní a tmavě hnědou barvou, je léty prověřeným pomocníkem v domácí lékárničce. Ale kdy je jeho použití vhodné? Tento balzám, s obsahem xeroformu, ricinového oleje a dehtu, má své specifické využití. Višněvského balzám se osvědčil především při léčbě mírnějších forem kožních onemocnění. Jeho antiseptické a protizánětlivé účinky pomáhají urychlit hojení drobných ran, odřenin a popálenin. Účinný je i při léčbě proleženin a bércových vředů. V těchto případech balzám nanášíme v tenké vrstvě na postižené místo a překryjeme sterilním obvazem. Důležité je pamatovat na to, že Višněvského balzám není vhodný na otevřené rány a hluboká poranění. Vždy je vhodné se před jeho použitím poradit s lékařem nebo lékárníkem, zvláště u dětí, těhotných a kojících žen.

Vlastnost Višněvského balzám 100g
Forma Balzám/mast
Hmotnost 100 g

Kontraindikace a upozornění

Ačkoliv je Višněvského balzám tradičním léčebným přípravkem, neznamená to, že je vhodný pro každého a za všech okolností. Jeho použití se nedoporučuje u osob s přecitlivělostí na některou z jeho složek, zejména na dehet, xeroform nebo ricinový olej. Alergická reakce se může projevit zarudnutím, svěděním, pálením nebo otokem kůže. V takovém případě je nutné balzám okamžitě smýt a vyhledat lékařskou pomoc. Višněvského balzám by se neměl používat na otevřené rány, popáleniny, zanícenou nebo jinak porušenou kůži. Jeho aplikace na poškozenou kůži by mohla vést k podráždění, zhoršení stavu a prodloužení doby hojení. Použití balzámu se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a dětem do tří let věku. Vzhledem k obsahu dehtu by se měl balzám používat pouze krátkodobě a lokálně. Dlouhodobé nebo rozsáhlé užívání by mohlo vést k systémovým nežádoucím účinkům.

Použití v těhotenství

Informace o užívání Višněvského balzámu během těhotenství jsou omezené a jeho bezpečnost v tomto období nebyla plně prokázána. Višněvského balzám obsahuje látky, jako je dehet a xeroform, které by mohly být potenciálně škodlivé pro plod. Proto se obecně nedoporučuje používat Višněvského balzám během těhotenství, a to zejména v prvním trimestru, bez předchozí konzultace s lékařem.

Vždy je důležité se poradit s lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti použití jakýchkoli léčivých přípravků během těhotenství. Lékař dokáže zhodnotit váš individuální zdravotní stav a rizika a přínosy použití Višněvského balzámu v těhotenství. Existují alternativy k Višněvskému balzámu, které jsou během těhotenství považovány za bezpečnější.

Dostupnost a cena balzámu

Višněvského balzám o objemu 100 g je v České republice běžně dostupný v lékárnách. Jeho prodej není vázán na lékařský předpis, takže si ho může volně zakoupit každý. Cena balzámu se může mírně lišit v závislosti na konkrétní lékárně a jejím umístění. Obecně se však pohybuje v rozmezí cca 80 až 150 Kč. Vzhledem k jeho všestrannému využití a nízké ceně se jedná o produkt s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Před použitím Višněvského balzámu je vždy vhodné se poradit s lékárníkem nebo lékařem, a to zejména v případě těhotenství, kojení, nebo pokud se jedná o aplikaci na dětskou pokožku.

Alternativy k Višněvskému balzámu

Višněvského balzám, ten zázrak z lékárny našich babiček, který léčí kde co. Nebo ne? I když má své věrné zastánce, ne každému vyhovuje jeho specifické aroma a konzistence. Navíc, ne vždy je jeho použití vhodné. Naštěstí existuje mnoho alternativ, které účinně řeší stejné problémy, ať už jde o drobné ranky, odřeniny, akné nebo hemoroidy. Mezi přírodní alternativy patří například konopná mast s hojivými a protizánětlivými účinky, tea tree olej s antiseptickými vlastnostmi, nebo aloe vera gel, který zklidňuje podráždění a podporuje regeneraci pokožky. V lékárně pak můžete sáhnout po moderních přípravcích s kyselinou hyaluronovou pro hydrataci a hojení, panthenolem pro zklidnění a regeneraci, nebo s oxidem zinečnatým pro vysušení a ochranu pokožky. Při výběru vhodné alternativy je vždy důležité zohlednit individuální potřeby a případné alergie. V případě pochybností se poraďte s lékárníkem nebo lékařem.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Zdraví