Vitamín D tělu dopřávejte v odpovídajícím množství

Chcete být zdraví a toužíte po silné imunitě? Pak byste měli kromě dodržování správných stravovacích návyků a dostatku pohybu konzumovat také vitamín D. Jeho důležitost spousta lidí podceňuje. Jde o životně nezbytný vitamín, což prozrazuje spojení slov „Vital a amine“.

Proč si dopřávat vitamín D?

Jestliže Vás zajímá, z jakého důvodu se zaměřovat právě na tento vitamín, prozradíme Vám to. Tento vitamín je nezbytný například při dělení buněk a pro vstřebávání vápníku a fosforu v těle. Pozitivně se promítá do stavby kostí, ale také zubů a svalů. Jak už jsme naznačili v úvodu tohoto článku, zásadní vliv má také na imunitní systém.

Doporučená denní dávka vitamínu

Když se hlouběji zaměříte na tento typ vitamínu, nelze si nepovšimnout zkratky DDD. Jde o doporučenou denní dávku, která se liší u dospělých jedinců, těhotných žen, ale také u kojenců. S těmito hodnotami Vás podrobněji seznámíme v následující tabulce.

SkupinaDoporučená denní dávka
Kojenci400 UI
Těhotné ženy400 UI
Dospělý člověk1000 až 2000 UI
Aktivace imunity100 až 125 nmol/l
Optimální dávky vitamínu D pro různé skupiny lidí.

V některých případech je pochopitelně vhodné konzultovat doporučenou denní dávku s lékařem. A to především u těhotných a kojících žen nebo žen po menopauze.

Dopřávejte si vitamín D těmi správnými způsoby

Teď už asi moc dobře tušíte, že vitamín tohoto typu je pro lidské tělo životně důležitý. Nabízí se tedy otázka, jak ho do těla dostat. Pokud je krásně a venku svítí sluníčko, vyrazte na dvacet minut ven a načerpejte svoji doporučenou denní dávku. Kromě sluníčka se zaměřte na potraviny, které jsou bohaté na jednotlivé odnože vitamínu D.

Jsou to například hovězí játra, tučné ryby, máslo, mořské plody nebo některé mléčné výrobky. Výjimkou nejsou ani domácí vaječné žloutky. Pokud se stravujete trochu jiným způsobem a víte, že vitamín D do svého těla nedostáváte v takové míře, spolehněte se na doplňky stravy. Těch existuje velká řada. Prostřednictví nich navíc můžete do těla dostávat i ostatní vitamíny.